لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

وزارت دفاع روسیه از حمله پهپادی اوکراین به مسکو خبر داد 


ساختمانی که به ادعای رسانه‌های روسیه در پی حمله پهپادی به مسکو خسارت دیده است.
ساختمانی که به ادعای رسانه‌های روسیه در پی حمله پهپادی به مسکو خسارت دیده است.

روسیه اوکراین را مسئول حمله پهپادی صبح دوشنبه،۲ مرداد ماه به مسکو اعلام کرد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای این حملات را «تروریستی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع این کشور در پیام‌رسان تلگرام از «رهگیری و سقوط»‌ دو پهپاد خبر داد.

سرگی سوبیانین،‌ شهردار مسکو نیز اعلام کرد، دو ساختمان غیرمسکونی در حوالی ساعت چهار صبح مورد حمله قرار گرفته‌اند و افزود که این حملات «خسارات یا تلفات جدی» نداشته است.

خبرگزاری‌های دولتی روسیه نیز گفتند که قطعات پهپاد در نزدیکی یک ساختمان در خیابان کومسومولسکی، در مرکز مسکو، پیدا شده است. این محل حدود ۲ کیلومتر از ساختمان‌های وزارت دفاع فاصله دارد.

این حمله پس از تقریبا یک هفته حملات مداوم روسیه به بندر جنوبی اودسا در اوکراین رخ داد، در حملات موشکی روز یکشنبه روسیه به این شهر، یک نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. کلیسای جامع تاریخی ارتدکس نیز در این حملات آسیب جدی دید.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین وعده داده بود تا از این حمله که با تخریب کلیسای جامعه این شهر همراه بود، انتقام بگیرد.

اوکراین، تقریباً هرگز به صورت علنی مسئولیت حمله در داخل روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین را بر عهده نمی‌گیرد، اما در ماه‌های اخیر گفته است که تخریب زیرساخت‌های نظامی روسیه به ضدحمله کیف کمک می‌کند.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG