لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

رسیدگی مجدد به پرونده محمد قبادلو با نقض حکم قصاص


محمد قبادلو یکی از معترضانی است که در جریان اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر بازداشت و به اعدام محکوم شد.
محمد قبادلو یکی از معترضانی است که در جریان اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر بازداشت و به اعدام محکوم شد.

امیر رئیسیان وکیل محمد قبادلو از نقض حکم اعدام موکل خود خبر داد.
به گفته وکیل این معترض زندانی محکوم به اعدام، حکم «قصاص» محمد قبادلو، معترض زندانی که از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده بود نقض و پرونده او در شعبه هم عرض مجددا رسیدگی خواهد شد.

پیش‌تر دادگاه، محمد قبادلو را به «افساد فی‌الارض» متهم کرده و گفته بود او از طریق اقدام گسترده علیه ماموران موتوری نیروی انتظامی با اصابت خودروی سواری پیکان سفید رنگ منجر به کشته شدن «استوار وحید کرم‌پور حسنوند» و مجروح شدن ۵ مامور پلیس شده است.

در حکم اولیه برای این متهم حکم «قصاص» صادر شده بود که اکنون این حکم نقض و جهت رسیدگی مجدداً به شعبه هم عرض ارجاع شده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۶ خرداد با ارسال نامه‌ای سرگشاده به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواهان لغو فوری دو حکم اعدام صادره برای محمد قبادلو شده است.

طبق نامه، عفو بین‌الملل به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می‌داد «حق آقای قبادلو برای دسترسی به دادرسی عادلانه به طور فاحشی نقض شده است.» «عدم دسترسی به وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی، شکنجه سنگین، جلوگیری از دسترسی او به داروهای مربوط به اختلال دوقطبی‌اش، و مجبور کردن او به اعتراف به کشتن چند مقام امنیتی از جمله موارد نقض حقوق آقای قبادلو در جریان دادرسی» بوده که عفو بین‌الملل در نامه خود به آن اشاره کرده بود.

عفو بین‌الملل از محسنی اژه‌ای خواسته بود ضمن لغو فوری حکم اعدام محمد قبادلو، درمان فوری و مناسب سلامت روان و دسترسی منظم او به وکیل و خانواده‌اش را مهیا کند.

معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو نیز با انتشار یادداشتی در اینستاگرام از خانواده فرید کرم‌پور، مامور «یگان ویژه» کشته شده در جریان اعتراضات سراسری که محمد قبادلو به اتهام قتل او به «قصاص» محکوم شده است خواسته بود که «به حرمت شهید رحم کرده و با نهایت رأفت و گذشت بیکران خود، منتی بر سر خانواده و پدر ایثارگر و جانبازش گذاشته، عمری دوباره به فرزندم ببخشید.»

محمد قبادلو، ۲۲ ساله، یکی از معترضان بازداشت شده است که به «محاربه» و «افساد فی‌الأرض» نیز متهم شده است. مرجع قضایی این اتهامات را با ادعای «قتل یک مامور» و «مجروح کردن پنج مامور دیگر» با «زیر گرفتن آنها با خودرو سواری» به قبادلو نسبت داده است.

XS
SM
MD
LG