لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

اف بی ای به دنبال سه تاجر ایرانی در کانادا


شبکه سی بی سی کانادا گزارش داد که سه بازرگان ایرانی متهم به کمک به رژیم جمهوری اسلامی در دور زدن تحریم‌ها هستند. این افراد که در کانادا زندگی می‌کنند، متهم به پنهان کردن «صدها میلیون دلار» با هدف کمک به جمهوری اسلامی در دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند.

آنها همچنین در ایالات متحده توسط اف بی آی تحت تعقیب‌اند.

به گزارش سی‌بی‌سی کانادا این تاجران که در کانادا فعال هستند، خود را به عنوان «افراد موفق در دنیای املاک و مستغلات» معرفی می‌کنند. یکی از متهمان به نام«سلیم هناره» در وب‌سایت شخصی‌اش، خود را مدیرعامل یک شرکت خصوصی وام مسکن در تورنتو و با عنوان «نام برتر در صنعت خودش» معرفی می‌کند.

خلیل هناره (که اف‌بی‌آی معتقد است با سلیم هناره نسبت دارد) در شبکه‌های اجتماعی، خود را یک «دلال املاک و مستغلات مستقر در تورنهیل، انتاریو» معرفی کرده است.

سعید (سام) تراب ابطحی نیز که متهم به همکاری با جمهوری اسلامی است، در وب‌سایت این شرکت به عنوان معاون یک شرکت خصوصی وام‌دهی مرتبط با سلیم هناره معرفی شده است.

گری کلمنت، سرپرست سابق پلیس سلطنتی کانادا که برنامه جرایم مالی نیروی پلیس ملی را مدیریت می‌کرد، پس از بررسی کیفرخواست ایالات متحده گفته است که پرونده این سه نفر یک «نمونه مرسوم » بوده و نشان می‌دهد که کانادا چگونه به عنوان «یک پناهگاه امن» برای افراد مرتبط با جمهوری اسلامی عمل می‌کند. کلمنت گفت: «به نظر می‌رسد آنها در این مرحله با مصونیت مجازی عمل می کنند.»

سی‌بی‌سی نوشته است: «این سه نفر به نقض تحریم‌ها یا اعمال غیرقانونی در کانادا متهم نیستند. اما در صورت محکومیت در آمریکا تا ۲۰ سال زندان در انتظار آن‌هاست.»

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، وعده داده است که کشورش دیگر به عنوان پناهگاه برای افرادی که از «رژیم فاسد و وحشتناک ایران» سود می‌برند، عمل نخواهد کرد.

یک هیئت منصفه عالی کالیفرنیا در آوریل سال ۲۰۲۱ به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای متهم کردن سلیم هناره، خلیل هناره و سعید تراب ابطحی به اتهام توطئه با حداقل هفت نفر دیگر برای فرار از تحریم های ایالات متحده و پنهان کردن مبادلات از طرف رژیم ایران به ارزش «بیش از ۷۵۰ میلیون دلار» وجود دارد.

کیفرخواست ایالات متحده مدعی است که طرح فرار از تحریم‌ها در این پرونده، حداقل از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ وجود داشته که در جریان آن به خرید دو نفتکش به ارزش «بیش از ۵۱ میلیون دلار آمریکا» از سوی جمهوری اسلامی هم کمک شده است

XS
SM
MD
LG