لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

نفتکش‌های «ناوگان اشباح» به جای ایران به روسیه در جنگ اوکراین خدمات می‌دهند


حکومت ایران از میانه ریاست جمهوری ترامپ با تحریم‌های جدیدی مواجه شد و صادرات نفت آن کاهش یافت.
حکومت ایران از میانه ریاست جمهوری ترامپ با تحریم‌های جدیدی مواجه شد و صادرات نفت آن کاهش یافت.

روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن در گزارشی نوشته نفتکش‌های موسوم به «ناوگان ارواح» که پیشتر به جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کردند، اکنون در اختیار روسیه هستند.

براساس این گزارش، در دو ماه گذشته، حداقل ۱۶ نفتکش مقصد خود را از ایران به روسیه تغییرداده‌اند. آنها می‌گویند مسکو پول بیشتری برای این خدمات به آنها می‌دهد. نفتکش‌های موسوم به «ناوگان اشباح» تاکنون نفت ایران را به طور غیرقانونی جابجا می‌کردند.

از سال گذشته و حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه افزایش شدیدی داشته است. فایننشال تایمز به نقل از کارشناسان نوشت اکنون بخاطر تحریم‌ها، تجارت با روسیه حداقل پنجاه درصد گرانتر از نرخ رایجی است که پرداخت می‌شد.

به همین دلیل این نفتکش‌ها به جای ایران، اکنون برای روسیه نفت جابجا می‌کنند.

پیش از این هم گفته شده بود که نه نفتکش به جای ایران برای روسیه نفت می‌برند.

آمریکا از میانه دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد که فروش نفت ایران را با مشکل مواجه کرد. از آن زمان چندین گزارش درباره حمل مخفیانه نفت توسط جمهوری اسلامی منتشر شد و برخی از رسانه‌ها برای این نفتکش‌ها لقب «ناوگان اشباح» را استفاده کردند.

صادرات نفت ایران در چهارسال اخیر کاهش شدیدی داشت اما چندی پیش شرکت‌ ردیابی نفتکش‌ها، اعلام کرد صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های ایالات متحده در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در سه سال گذشته رسید و سال ۲۰۲۳ را با فروش بالاتر به چین و ونزوئلا آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG