لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

رئیسی در چین، ذوق زدگی در تهران؛ دورزدن تحریم به سبک چینی 


سفر هیات جمهوری اسلامی به ریاست ابراهیم رئیسی به چین.
سفر هیات جمهوری اسلامی به ریاست ابراهیم رئیسی به چین.

حضور ابراهیم رئیسی با تیم اقتصادی دولت در چین و اصرار برای اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله در کنار نگرانی‌های کارشناسان، باعث ذوق زدگی در اردوگاه اصولگرایان و حامیان ابراهیم رئیسی شده است. روزنامه‌های ایران و همشهری با انتشار گزارش‌هایی در مورد این سفر، توافق‌های انجام شده را تلاشی برای «خنثی کردن» و دور زدن تحریم‌ها دانستند.

گزارش سفر رئیسی به چین در صفحه اول روزنامه همشهری
گزارش سفر رئیسی به چین در صفحه اول روزنامه همشهری

روزنامه همشهری، وابسته به شهرداری تهران، در یادداشتی با اشاره به توافق‌های صورت گرفته در روز گذشته نوشته است که توافق ۲۵ ساله ایران و چین که از سال ۱۳۹۴ شکل‌ جدی‌تری به‌خود گرفت، در ابتدا با انتقادهایی ازسوی برخی جریان‌ها و محافل سیاسی و داخلی مواجه شد، اما تحولات پیش‌رو ثابت کرد این قرارداد می‌تواند نقش مؤثری را در مسیر «خنثی‌سازی تحریم‌ها» ایفا کند.

ابراهیم رئیسی نیز روز گذشته در دیدار با رئیس جمهور چین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی مصمم به گسترش روابط دو کشور با «رویکرد احترام متقابل» است، تصریح کرد: توسعه روابط ایران و چین رو به جلو بوده است، اما آنچه انجام شده با آنچه که باید انجام می‌پذیرفته فاصله دارد و برای «جبران این عقب‌ماندگی» باید گام‌های بلندتری برداشت.

گزارش سفر ابراهیم رئیسی به چین در صفحه اول روزنامه ایران
گزارش سفر ابراهیم رئیسی به چین در صفحه اول روزنامه ایران

روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت نیز به دستاورد روز نخست این سفر پرداخته و نوشته است مراسم امضای ۲۰ سند همکاری و یادداشت تفاهم میان جمهوری اسلامی و چین از جمله در زمينه‌های مدیریت بحران، گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، محیط زیست، تجارت بین‌المللی، مالکیت معنوی، کشاورزی، صادرات، بهداشت و درمان، رسانه، ورزش و میراث فرهنگی انجام شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی در توضیح جزئیات این قراردادها خبر داد که قرار است توافقاتی در زمینه حمل و نقل به‌خصوص حمل و نقل ریلی با ارزش حدود ۱۲ میلیارد دلار منعقد شود که شامل پروژه‌هایی نظیر برقی‌کردن قطار سریع‌السیر تهران- مشهد و سرمایه‌گذاری در «شهر فرودگاهی امام» است. این خبرگزاری سرمایه‌گذاری در بخش خودروسازی، سرمایه‌گذاری و انجام توافقات در حوزه کشاورزی، سرمایه‌گذاری در سواحل مکران و در حوزه انرژی و خرید نفت ایران را از دیگر محورهای تفاهمنامه‌های ایران و چین اعلام کرد.

این خوشحالی در اردوگاه حامیان دولت در حالی است که کارشناسان کماکان به نوع قرارداد ۲۵ ساله منعقد شده انتقاد دارند چرا که فقط در حوزه نفت چین بواسطه این قرارداد نفت ایران را با ۳۰ درصد تخفیف با مهلت دوساله بازپرداخت خریداری می‌کند و شیوه پرداخت آن نیز بخشی با یوان چین و بخشی هم تحت عنوان صادرات کالا به ایران صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG