لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

معترضین تایلند وارد ستاد دولت و پلیس شدند


معترضین اپوزیسیون در تایلند روز سه شنبه به ستاد دولت و پلیس حمله کردند.

پس از آن که نیروهای امنیتی عقب کشیدند و گفتند خواهان رویارویی نیستند، معترضین در حالی که پرچم ها را تکان می دادند وسوت می زدند، محوطه خارج از خانه دولت را (که دفتر نخست وزیر و تاسیسات پلیس در آن قرار دارد) اشغال کردند و دقایقی بعد خارج شدند. برخوردی با پلیس روی نداد، اما برخی از معترضین گفتند به پافشاری بر درخواست های خود ادامه خواهند داد.

پیشتر، پلیس حصارهای سیم خاردار در خارج از ساختمان ها را جمع کرده بود، که این اقدام تغییری در استراتژی برخورد خشن با معترضین تلقی شده است.

رئیس پلیس گفت نیروهای او از گاز اشک آور استفاده نخواهند کرد و به آنها دستور داده است در راستای سیاست دولت برای پرهیز از رویارویی عقب بنشینند.

روزسه شنبه، یینگلاک شیناواترا نخست وزیر درپیامی تلویزیونی گفت فرونشستن بحران سیاسی آغازشده، اما تمام نشده است. او بار دیگر وعده داد پلیس برای فرونشاندن اعتراضات به خشونت متوسل نخواهد شد.

هراس از گسترش خشونت در چند روز گذشته، زمانی که در جریان اعتراضات دست کم ۴ تن کشته و دهها نفر مجروح شدند شدت گرفت.

رهبران اپوزیسیون گزینه ای برای دمکراسی تایلند پیشنهاد می کنند شامل یک شورای مردمی مرکب ازنمایندگان حرفه های متعدد که درست تعریف نشده است؛ و گفته اند ساختمان های دولتی را تا زمانی که نخست وزیر استعفا دهد تصرف می کنند.

صدها معترض هنوز در محل وزارت دارائی و برخی دیگر از تاسیسات دولتی باقی هستند. بعضی از ناظران گفتند به نظر می رسد تظاهرات کمرنگ می شود، هرچند رهبر اعتراض روز سه شنبه هشدار داد کمپین ادامه خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG