لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

خشونت در تظاهرات ضد دولتی تایلند


Thailand Protesters Continue Bid to Oust Government
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
مقامات در پایتخت تایلند می گویند در جریان خشونت های شبانه میان پلیس و تظاهرکنندگان دو نفر کشته و حدود ۳۵ نفر مجروح شده اند.

پلیس تایلند روز یکشنبه (اول دسامبر) گفت شلیک در شامگاه یکشنبه صورت گرفت هنگامی که تظاهرکنندگان ضددولتی، پیشاپیش برگزاری راهپیمایی در حمایت از نخست وزیر در یک استادیوم ورزشی در بانکوک، به شرکت کنندگان حمله ور شدند. مشخص نیست که تیرها را چه کسانی شلیک کرده اند.

رهبران اپوزیسیون می‌گویند یکشنبه «روز پیروزی» بود و مخالفان را به تجمع در اطراف دفتر نخست وزیر فراخوانده‌اند. آنان می گویند تا زمانی که نخست وزیر یینگلاک استعفا ندهد، وزارتخانه ها را تک به تک تصرف خواهند کرد.

ستیو هرمن، خبرنگار صدای آمریکا در آسیا روز یکشنبه از بانکوک گفت که پلیس به سوی معترضان روی پلی در نزدیکی ساختمان دولت گاز اشک آور شلیک کرده و تظاهرکنندگان نیز کپسول‌های گاز را به سوی پلیس پرتاب می کنند. او همچنین گفت که پلیس با استفاده از فشار قوی آب سعی در پراکنده ساختن تظاهرکنندگان داشت.

روز شنبه بیش از هزار نفر در بانکوک تجمع کردند. آنان سعی می کردند راه خود را به سوی دفاتر دولتی باز کنند و به یک اتوبوس و چند اتومبیل دیگر حمله کردند.

یینگلوک شیناوات، نخست وزیر تایلند روز شنبه از تمایل خود برای گفت و گو با تظاهرکنندگان و دیگر معترضان خبرداده بود.

رهبران جنش ضددولتی پیشنهاد او را رد کردند و گفتند دولت در مذاکراه جدی نیست.

روز پنجشنبه گذشته پارلمان تایلند به خانم یینگلوک رای عدم اعتماد داد. او از ترک مقامش خودداری کرد و خواستار گفت و گو برای حل مسئله شد.

تظاهرات خیابانی تایلند بزرگترین اعتراضات مردمی از سال ۲۰۱۰ تاکنون به شمار می رود. آن زمان در اعتراضات خیابانی ۹۰ نفر بر اثر حمله نظامیان به یک تظاهرات اپوزیسیون کشته شدند.

اعتراضات فعلی، چند هفته پیش بر اثر صدور حکم عفو برای نخست وزیر سابق آغاز شد. طبق این حکم تاکسین شیناوات- برادر نخست وزیر فعلی-اجازه یافت بدون گذراندن دو سال حکم حبس به خاطر فساد، به خانه بازگردد. سنای تایلند این حکم را رد کرده است با این وجود تظاهرات در کشور آغاز شد.
XS
SM
MD
LG