لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

در تظاهرات در تایلند یک نفر کشته و سه تن مجروح شدند


یک مرد مسلح بامداد شنبه در پایتخت تایلند به روی تظاهرات مخالفان دولت آتش گشود، یک نفر را کشت و سه تن دیگر را مجروح کرد.

برخی شاهدان می گویند گلوله ها از داخل یک اتومبیل عبوری به سوی جمعیت عبور تظاهرکنندگان شلیک شد که شب را در نزدیکی ساختمان دولتی مانده بودند.

همزمان، تظاهرکنندگان ضد دولتی اماکن ثبت نام کاندیداها در جنوب کشور را محاصره کردند و مسئولان را مجبور کردند تا کار ثبت نام را در برخی استان ها تعلیق کنند.
انتخابات زودرس برای دوم فوریه برنامه ریزی شده است.
تحولات اخیر در تایلند به دنبال هفته ها تظاهرات مردمی صورت می گیرد. مخالفان خواستار کنار رفتن یینگ لاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند هستند و می گویند برای مبارزه با فساد مالی در تایلند، لازم است که او از صحنه خارج شود.

ژنرال پرایوت چان-اوکا، رئیس ارتش تایلند روز جمعه در اظهاراتی تلویزیونی ضمن آن که از ابراز نظر درباره احتمال کودتا در تایلند خودداری کرد به مردم گفت خواستار جناح گیری ارتش در دعوا نشوند.

تظاهرکنندگان خانم یینگ لاک را آلت دست و عروسک خیمه شب بازی تاکسین شیناواترا برادر او و نخست وزیر سابق کشورشان تلقی می کنند.


گروه بزرگی از مخالفان از خانم شیناواترا خواستند تا انتخابات زودرس اعلام کند و پارلمان را منحل کند اما او حاضر به استعفا نیست.

تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق، یک بازرگان میلیاردر است و در سال ۲۰۰۶ طی یک کودتای نظامی برکنار شد. او متهم به فساد بود و اکنون در تبعید خودخواسته به سر می برد.
XS
SM
MD
LG