لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

برگزاری راه پیمایی معترضان سرخ پوش در تایلند


راهپیمایی معترضان تایلندی در بانکوک - ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱
راهپیمایی معترضان تایلندی در بانکوک - ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱

هزاران نفر از مخالفان دولت تایلند در سالگرد سرکوب نطامی تظاهرات بزرگشان توسط نیروهای دولتی در سال گذشته میلادی، روز یکشنبه در پایتخت تایلند گرد هم آمدند.

پلیس تایلند اعلام کرد حدود ۲۷ هزار نفر از معترضان که به پیراهن قرمزها شهرت دارند، در تظاهرات صلح آمیز مخالفان دولت شرکت کردند. معترضان راه پیمایی روز یکشنبه خود را از منطقه بالاشهری تجاری بانکوک آغاز کردند و اواخر روز وارد یک منطقه تاریخی شدند.

منطقه تجاری بانکوک، سال گذشته میلادی به مدت ۱۰ هفته توسط سرخپوشان مخالف فلج شده بود. معترضان تایلندی طی این مدت در این منطقه تحصن کرده بودند.

قرمز پوشان خواهان آزادی ۱۹ تن از رهبرانشان هستند که پس از به خشونت کشیده شدن اعتراضات، به اتهام ترورسیم بازداشت شدند. آنان همچنین خواستار تحقیق درباره مرگ ۹۱ نفر در جریان درگیری ها میان ماموران دولتی و معترضان هستند.

تظاهرات مخالفان در روز یکشنبه، دومین تظاهرات بزرگ «جبهه متحد برای دموکراسی علیه دیکتاتوری» از زمان لغو وضعیت اضطراری در بانکوک توسط دولت در دسامبر گذشته بوده است.

رهبران معترضان گفته اند هر ماه یک تظاهرات برگزار خواهد کرد. پیش از این مخالفان از برنامه ریزی برای برگزاری ماهانه دو راه پیمایی اعتراضی خبر داده بودند.

حامیان دولت تایلند که به پیراهن زردها شهرت دارند، اعلام کرده اند که قصد دارند روز سه شنبه یک راه پیمایی برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG