لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

در زد و خورد بین سربازان تایلند و معترضین ۸ تن کشته شدند


در تایلند، نیروهای امنیتی و معترضین ضد دولت در زد و خورد خشونت بار دیگری در ناحیه بازرگانی اصلی بانکوک، پایتخت، در گیرشده اند.

در آنجا در نبردهای روزهای اخیر ۸ تن جان سپرده و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شده اند.

نیروهای امنیتی روز جمعه با گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی و واقعی نیروهای مخالف دولت را هدف گرفتند.

معترضین لاستیک های اتومبیل و یک اتوبوس را به آتش کشیدند و مواد منفجره به سوی سربازان پرت کردند.

صدای بلند انفجار و تیراندازی در تمام روز در منطقه بارزگانی بانکوک شنیده می شد. یک خبرنگار کانادایی و دو خبرنگار تایلندی از جمله کسانی هستند که از روز پنجشنبه مجروح شده اند.

یک سخنگوی دولت می گوید مقامات متعهد هستند ثبات را بر قرار کنند، و وضع به زودی زیر کنترل در خواهد آمد.

جدیدترین زد و خورد بین معترضین سرخپوش و نیروهای امنیتی زمانی درگرفت که یک ژنرال یاغی که به سرخپوشان پیوسته است، هنگامی که خبرنگاری با او مصاحبه می کرد، از ناحیه سر هدف گلوله قرارگرفت و به شدت مجروح شد.

او در بیمارستانی در بانکوک در حال اغما به سر می برد و پزشکان می گویند تردید دارند که او زنده بماند.

نیروهای امنیتی روز پنجشنبه درهم کوبیدن اردوگاه معترضین را آغاز کردند. یک نفر وقتی سربازان به سوی گروهی از معترضین آتش گشودند کشته شد.

سرخپوشان سپس یک اتوبوس خالی پلیس را در حالی که نیروهای امنیتی به سوی پاسگاهی در نزدیکی قرارگاه خود پیش می رفتند، به آتش کشیدند. فروشگاه ها و چندین سفارتخانه خارجی در ناحیه اعیان نشین بانکوک بسته و تخلیه شده اند.

معترضین، طرفداران تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق هستند که در سال ۲۰۰۶ در کودتایی برکنار شد. او روز جمعه در بیانیه ای آبیهیست وجاجیوا نخست وزیر را تشویق کرد به سربازان دستور دهد به پادگان هایشان بازگردند و مذاکرات آشتی را از سر بگیرد.

XS
SM
MD
LG