لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

فرمانده نظامیِ حامیِ قرمزپوشان تايلند در وضعيت بحرانی است


یک فرمانده نظامی سابق تايلند که اکنون از مخالفان دولت معروف به «قرمزپوشان» حمايت می کند از ناحیۀ سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد. گزارشها حاکی است که ژنرال ياغی در وضعيت بحرانی بسر ميبرد.

این حادثه عصر پنجشنبه و هنگامی روی داد که ژنرال «سه دانگ» در منطقه تحت تسلط قرمز پوشان مشغول مصاحبه با خبرنگار نیویورک تایمز بود. به گفتۀ دانیل شیرف خبرنگار صدای آمریکا که شاهد این حادثه بود به نظر می رسد گلوله توسط یک تک تیرانداز، شلیک شده باشد.

سخنگوی ارتش تایلند پيش از اين هشدار داده بود که ارتش منطقۀ تحت تسلط تظاهرکنندگان را محاصره کرده و از نیروهای تک تیرانداز استفاده خواهد کرد.

در پی این حادثه ده ها تظاهرکنندۀ مخالف دولت در چهارراه مرکزی پایتخت راه بندان ايجاد کردند و خیابانهای اطراف را به تصرف خود درآوردند.

تصاویری که از خيابانهای تايلند به خارج مخابره شده است نشان می دهند که تظاهر کنندگان چراغ های خیابانها را با تیرکمان های دستی، هدف قرار داده اند.

گزارش ها حاکی ست که شروع درگیری ها زمانی بود که نیروهای ارتش تایلند ه سوی گروهی از قرمزپوشان تیراندازی کردند و دست کم یک کشته و چهار زخمی، بر جای گذاردند.

یک شاهد عینی به خبرنگار خبرگزاری رویترز گفت که به سر یکی از تظاهرکنندگان شلیک شده است.

رهبران قرمزپوشان می گویند در صورت حملۀ نیروهای ارتش، با آنها مقابله خواهند کرد.

مخالفان دولت تایلند هفته هاست که منطقۀ اصلی خريد و فروش پایتخت این کشور را به تصرف خود، در آورده اند. تظاهرکنندگان که اغلب آنها کارگران تهی دست مناطق دور افتاده هستند، از نخست وزیر سابق این کشور تاکشین شیناواترا حمايت می کنند. نخست وزير پيشين در پی کودتای سال ۲۰۰۶ میلادی، سرنگون شد.

XS
SM
MD
LG