لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

نخست وزیر تایلند می گوید دولت قادر است بر آشوب سیاسی غلبه کند


نخست وزیر تایلند عهد کرده است صلح را در کشور برقرار کند.

در پی یک سلسله آتش سوزی ها در روز چهارشنبه، پس از هجوم نیروهای نظامی به معترضین ضد دولتی در بانکوک، آبیهیست وجاجیوا نخست وزیر تایلند، در تلویزیون ظاهر شد و سعی کرد به ملت اطیمنان دهد دولت او بر آشوب سیاسی که کشور را فرا گرفته است غلبه خواهد کرد.

پیشتر، دولت تایلند مقررات ممنوعیت آمد و شد شبانه را در بانکوک، و دست کم ۲۳ استان به اجرا گذاشت.

مقامات می گویند به نیروهای امنیتی دستور داده شده است به سوی هر کسی که در صدد غارت برآید یا بخواهد محلی را آتش بزند، تیراندازی کنند.

معترضین روز چهارشنبه علی رغم درخواست رهبرانشان برای تسلیم ، ساختمان ها را در سراسر پایتخت به آتش کشیدند.

دست کم ۱۷ مکان، از جمله ساختمان بورس ، یکی از بزرگترین مجموعه های عمده خرید در جنوب شرقی آسیا، یک سینما، چندین بانک و یک ایستگاه تلویزیون محلی، دستخوش حریق شدند.

خشونت همچنین به خارج از پایتخت گسترش یافت، و ساختمان های دولتی در شهرهای «اودون تانی» و «کونکائن» به آتش کشیده شدند.

حملات چند ساعت پس از آن صورت گرفت که سربازان وارد سنگرهایی که معترضین سرخپوش با چوب های خیزران و لاستیک درست کرده بودند شدند و آنها را بیرون راندند. در این عملیات دست کم شش تن جان سپردند و نزدیک به ۶۰ نفر مجروح شدند.

رهبران سرخپوشان پس از حمله نیروهای نظامی به پیروان خود گفتند آنها برای پرهیز از خونریزی بیشتر به تظاهرات دو ماهه پایان دادند.

در نبردهای چند روز گذشته بین معترضین و نیروهای امنیتی دست کم ۴۰ تن کشته شده اند.

یک خبرنگار ایتالیایی از جمله کسانی بود که روز چهارشنبه کشته شد. دو خبرنگار خارجی دیگر نیز مجروح شدند.

دولت به تمام ایستگاه های تلویزیونی در بانکوک دستور داده است فقط برنامه هایی را که دولت اجازه می دهد پخش کنند. بورس تایلند اعلام کرد روزهای پنجشنبه و جمعه بسته خواهد بود، و بانک تایلند تعطیلی دو روزه اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG