لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

گفت‌وگوی تلفنی تروریست‌های پاریس با یک شبکه تلویزیونی


چپ:حیات بومدین، ۲۶ ساله، پلیس فرانسه با پخش این تصویر درتعقیب اوست. راست: امدی کولی بالی که در گروگان گیری در فروشگاهی کشته شد.
چپ:حیات بومدین، ۲۶ ساله، پلیس فرانسه با پخش این تصویر درتعقیب اوست. راست: امدی کولی بالی که در گروگان گیری در فروشگاهی کشته شد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از پاریس، در پایان حمله های خونین تروریستی و گروگان‌گیری که یکی در دفتر مجله شارلی ابدو در دمرتن-آن-گوئل و دیگری در پاریس در یک فروشگاه مواد کوشر روی داد، دادستان پاریس امروز در یک کنفرانس خبری به تشریح جزئیات حمله های این سه روز پرداخت. بنابر این گزارش دادستان پاریس از بازداشت ۱۶ تن خبر داده است.

این در حالی ست که به گزارش نیلوفر پورابراهیم، یک شبکه تلویزیونی فرانسوی امروز اعلام کرد توانسته است با دو تروریست، یکی در پاریس و دیگری در دفتر شارلی ابدو، گفت وگوی تلفنی انجام دهد.

بنابر این گزارش، شبکه تلویزیونی ب. اف. ام. در ساعت ۱۰ صبح روز جمعه با یکی از حمله کنندگان به دفتر نشریه شارلی ابدو، و در ساعت سه بعد از ظهر نیز با امدی کولی بالی، گروگان گیر در پورت دو ونسن در پاریس تماس تلفنی داشته است. اما به تصمیم سردبیری از افشای این گفت‌ وگوهای تلفنی تا پایان ماجرا خودداری کرده است.

امدی کولی بالی با حمله پلیس به فروشگاه«ایپر کوشه» کشته شد. پس از پایان عملیات، ماموران در داخل فروشگاه با چهار جسد و چهار زخمی که حالشان وخیم بود روبرو شدند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، دادستان پاریس تاکید کرده است که هیچ‌یک از گروگان‌ها در جریان حمله‌ی پلیس کشته نشده‌اند. و اَمِدی کولی بالی چهار نفر را در زمان ورود به سوپر مارکت یهودی در ابتدای گروگان‌گیری کشته است.

دادستان پاریس همچنین گفته است همسر شریف کواشی که در بازداشت موقت است آشنایی همسرش را با امدی کولی بالی تصدیق کرده است. و برخلاف شریف کواشی، برادرش سعید سابقه بازداشت یا محکومیت نداشته است.

شریف کواشی در گفت‌ وگو با تلویزیون ب. اف.ام تصریح کرده است که با داشتن مأموریت و تأمین مالی از القاعده یمن به این حمله دست زده است. او همچنین اظهار داشته که تحت تعلیمات امام انور العولقی قرار داشته است.

العولقی تروریست آمریکایی- یمنی است که در فهرست تروریست های مورد تعقیب آمریکا قرار داشت و به عنوان مغز متفکر القاعده شناخته می شد. او که مدت ها در یمن زندگی می کرد، سرانجام در حمله پهپادی آمریکا در سپتامبر سال ۲۰۱۱ کشته شد.

تلویزیون ب اف ام می گوید در این گفت‌وگوی دو دقیقه ای، کواشی، با آگاهی از این که سخنانش ضبط می شود، با لحنی بسیار آرام و مصمم سخن می‌گفت. چنان که گویی پاسخ های خود را پیشاپیش آماده کرده بود.

او در این تماس تلفنی خود را «مدافع پیامبر» اعلام کرده و افزوده که از نظر او روزنامه نگاران شارلی ابدو که روز چهارشنبه کشته شدند «هدف» بوده اند نه شهروند.

امدی کولی بالی، گروگان‌گیر فروشگاه مواد کوشر نیز که خود با شبکه تلویزیونی تماس گرفته،گفته است «شروع عملیات را» با قاتلان شارلی ابدو که آنان را می شناخته، «هماهنگ کرده بود». او گفت قرار شد «شارلی ابدو با آن‌ها، و پلیس با من».

او صبح روز پنج شنبه با تیراندازی به ماموران پلیس، یک پلیس زن ۲۶ ساله را کشت.

کولی بالی در عین حال تاکید کرد که با القاعده مرتبط نیست بلکه مأموریتش را داعش به او محول کرده و دستور های خود را از «خلافت» می گیرد. او هدف خود را دفاع از مسلمانان تحت ستم، به ویژه مسلمانان فلسطینی شمرد و گفت از آن جا که هدف حمله او «یهودیان» هستند، سوپر مارکت «ایپر کوشه» را انتخاب کرده است.

پلیس فرانسه در حال حاضر درتعقیب حیات بومدین، زن ۲۶ ساله و شریک زندگی امدی کولی بالی، گروگان گیر فروشگاه است که خود با حمله پلیس کشته شد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، دادستان پاریس گفته است پلیس در اتومبیلی که برادران کواشی با آن به دفتر هفته نامه شارلی حمله کردند، کارت شناسایی یکی از آن ها را یافت و از روی آن تروریست ها را شناسایی کرد.

دادستان پاریس همچنین گفته است در این اتومبیل علاوه بر سلاح هایی چون کوکتل مولوتف و خشاب کلاشنیکف، یک پرچم دولت خودخوانده اسلامی داعش را نیز یافته است.

XS
SM
MD
LG