لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

پایان بحران گروگانگیری در پاریس، همه گروگان‌گیرها کشته شدند


پایان بحران در پاریس با کشته شدن همه گروگان‌گیرها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:18:16 0:00

ساعاتی پس از محاصره محل اختفای دو عامل اصلی حمله خونین روز چهارشنبه به دفتر نشریه شارلی ابدو در ساختمان یک انبار در پاریس، خبرگزاری‌ها از کشته شدن آنها در جریان حمله نیروهای امنیتی به آن محل خبر دادند.

این در حالی است که رسانه‌های خبری از حمله همزمان نیروهای پلیس به یک فروشگاه یهودی در پاریس که شخص دیگری با ورود به آن در روز جمعه، چندین نفر را به گروگان گرفته بود خبر دادند و نوشتند شخص گروگانگیر در جریان این عملیات نیز کشته شد.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا در پاریس لحظاتی پیش از انتشار این خبر، صدای تیراندازی و انفجار همزمان با ورود نیروهای امنیتی فرانسه به محل گروگانگیری در این سوپرمارکت یهودی شنیده شد.

به گزارش رسانه‌های خبری، چهار نفر از گروگان‌ها در فروشگاه جان خود را از دست داده‌اند، اما افرادی که در انبار یک چاپخانه توسط برادران الجزایری‌تبار کواشی به گروگان گرفته شده بودند، همگی به سلامت آزاد شدند.

هنوز از ارتباط گروگانگیر سوپرمارکت یهودی که پلیس فرانسه هویت او را امدی کولیبالی معرفی کرده است، با سعید و شریف کواشی، دو برادر الجزایری‌تبار که روز چهارشنبه به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو در پاریس حمله کرده و ۱۲ نفر را کشتند، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از پاریس، شبکه خبری ب.‌اف‌.ام فرانسه اعلام کرد که صبح جمعه با یکی از دو برادری که به شارلی ابدو حمله کرده بودند، و همینطور در ساعت ۳ بعد از ظهر با امدی کولیبالی گروگانگیر فرووشگاه یهودی، تماس برقرار کرده است.

به گزارش رادیوی ب.‌اف‌.ام، شریف کواشی که در زمان گفتگو در چاپخانه حضور داشت، گفته است که از طرف القاعده یمن ماموریت داشته است.

بر اساس این گزارش، گروگانگیر سوپرمارکت یهودی نیز ادعا کرد که با برادران کواشی هماهنگ بوده و از طرف گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ماموریت انجام این حملات را داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز، دقایقی پیش از هجوم پلیس به سوپرمارکت، کولیبالی تهدید کرده بود اگر نیروهای امنیتی به برادران کواشی حمله کنند، او گروگان ها را خواهد کشت.

نیروهای امنیتی پس از شناسایی عاملان حمله به شارلی ابدو، از روز چهارشنبه به دنبال دستگیری آنها بودند و در نهایت روز جمعه آن دو را در انبار چاپخانه‌ای در شهر صنعتی دمارتن گوئل در ۴۰ کیلومتری شمال شرق پاریس محاصره کردند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، پیش از آغاز این عملیات، هلیکوپترها و خودروهای پلیس و واحدهای آتش نشانی، زیر بارش شدید باران، برای بازداشت دو برادر فراری این مجموعه صنعتی را محاصره کرده بودند.

یک افسر پلیس زن نیز در جریان حمله به این انبار برای دستگیری برادران کواشی، جان خود را از دست داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه و پس از پایان بحران گروگانگیری در فرانسه، بار دیگر بر حمایت واشنگتن از پاریس تاکید کرد و گفت می‌خواهد مردم فرانسه بدانند که آمریکا امروز، فردا و همیشه در کنار آنها خواهد ایستاد.

وزیر کشور فرانسه پیشتر در روز جمعه گفته بود که عملیات بازداشت دو متهم فراری حمله به هفته‌نامه شارلی ابدو آغاز شده و در جریان است. او این مطلب را پس از یک نشست اضطراری با رئیس جمهوری، نخست وزیر و مسئولان پلیس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت.

عاملان کشتار خونین دفتر نشریه شارلی ابدو، پیش از یورش نیروهای امنیتی به محل اختفای آنها در چاپخانه، به مذاکره‌کنندگان پلیس گفته بودند که آماده شهادت هستند و تسلیم نخواهند شد.

مقام های امنیتی می‌گویند یکی از دو متهم فراری حمله به شارلی ابدو، یکی از وابستگان القاعده در یمن آموزش تروریستی دیده بود. سعید کواشی در سال ۲۰۱۱ میلادی چندین ماه در یمن بسر برده بود.

با این حال، هنوز مدرک محکمی که نشان دهد سعید و برادر جوان‌تر او شریف، از سوی گروه مشخصی دستور حمله به دفتر هفته‌نامه طنز شارلی ابدو – که با مذاهب مختلف، از جمله دین اسلام، شوخی می‌کرد – را داشته‌اند، بدست نیامده است.

اکبر گنجی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگویی با محمد منظرپور سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا درباره حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، ضمن زیر سئوال بردن عملکرد کشورهای عربی متحد غرب در ارتباط با افراط گرایی اسلامی، گفت این کشورها در عمل تروریست صادر می کنند.

اکبر گنجی: برخی متحدان غرب تروریست صادر می کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:13:43 0:00

پلیس فرانسه پیشتر از سه نفر به عنوان عاملان اصلی به شارلی ابدو نام برده بود، اما نفر سوم که یک جوان بی خانمان ۱۸ ساله به نام حمید مراد بود، ساعاتی پس از انجام حمله در روز چهارشنبه، خود را تسلیم کرد.

این دو برادر برای مقامات مبارزه با تروریسم در آمریکا و فرانسه افراد شناخته شده‌ای بودند و نام آنها همچنین در بانک اطلاعاتی مظنونان ترور و همچنین فهرست افراد پرواز ممنوع آمریکا قرار داشته است.

این سومین روز پیاپی بود که فرانسه شاهد حوادثی از این دست بوده است. صبح روز پنجشنبه نیز، یک مرد مسلح دو مامور پلیس در مونروژ در حومه‌ پاریس شلیک کرد که در نتیجه آن، یکی از ماموران کشته شد.

هنوز ارتباط بین این تیراندازی با حمله‌ روز قبل از آن به دفتر شارلی ابدو تایید نشده است. مهاجم از محل گریخته و پلیس هنوز موفق به دستگیری او نشده است.

XS
SM
MD
LG