لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

همبستگی آمریکا با مردم فرانسه


پاریس را شهر نور و عشق می نامند، اما وقتی مردان مسلح نقاب دار به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو حمله کردند، ۱۲ تن را کشتند و دست کم ۱۲ نفر را مجروح کردند، تاریکی و نفرت بر آن سایه افکند. مجله به هجو مذهب و رهبران تمام مذاهب، از جمله اسلام، شهرت دارد. تصویریکی از مهاجمان، که هر سه از صحنه گریختند، در حالی که فریاد می کشید الله اکبر، در ویدیو ضبط شد.

سیل محکوم کردن حمله تروریستی از سراسر جهان به پاریس سرازیر شد، از جمله از اتحادیه عرب، از شورای مسلمانان فرانسه و از الازهر که یکی از برجسته ترین نهادهای اسلامی جهان اهل تسنن است، و نیز از روسیه، هند، بریتانیا، آلمان، لبنان، عربستان سعودی، برزیل، ایالات متحده آمریکا و دیگران.

پرزیدنت اوباما حمله را مذبوحانه و شیطانی نامید، هر کمکی را که دولت فرانسه ممکن است نیاز داشته باشد پیشنهاد کرد، و عهد کرد در یافتن عاملان و سپردن آنها به دست عدالت و جمع کردن بساط شبکه هایی که به پیشبرد چنین توطئه هایی کمک می کنند، از هیچ کوششی فروگذار نکند.

آقای اوباما گفت این واقعیت که حمله به روزنامه نگاران بود، بر میزان هراس تروریست ها از آزادی بیان و آزادی مطبوعات تاکید می گذارد. اما او تاکید کرد ارزش های مشترک ما با مردم فرانسه، باور جهانی به آزادی بیان، چیزی است که نمی تواند به دلیل خشونت بی معنای چند نفر خاموش شَود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز حمله در پاریس را حمله ای به حق اساسی آزادی بیان نامید و گفت :

*** آزادی بیان و آزادی مطبوعات ارزش های اساسی و جهانی هستند، اصولی که می توانند هدف حمله قرار گیرند اما هرگز از بین نمی روند زیرا مردم شجاع و وارسته در سراسر جهان هرگز تسلیم ارعاب و ترور کسانی که می خواهند این ارزش ها را از بین ببرند نخواهند شد. من با امام مسجدی در فرانسه که روزنامه نگاران مقتول را شهیدان آزادی نامید موافق هستم.

آقای کری در پیامی مستقیم به مردم در پاریس و در سراسر فرانسه گفت «امروز تمام مردم آمریکا با شما هستند. ما در همبستگی و تعهد به هدف مقابله با افراط گرایی در کنار شما ایستاده ایم.»

XS
SM
MD
LG