لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

مدیرکل بحران استان تهران: ورامین، شهریار، و بخش‌هایی از جنوب پایتخت در معرض فرونشست زمین قرار دارند


فرونشست زمین در تهران - آرشیو
فرونشست زمین در تهران - آرشیو

مدیرکل بحران استان تهران می‌گوید شهرستان‌های «ورامین و شهریار» در این استان و همچنین بخش‌های «جنوب و جنوب غرب شهر تهران» در معرض خطر فرونشست قرار دارند.

بحران فرونشست زمین در پایتخت ایران خطری جدی است که پیش از این نیز کارشناسان بین‌المللی و ملی نسبت به آن هشدار داده‌اند.

از جمله، اینتل لب، موسسه تحقیقاتی بین‌المللی در زمینه مشاوره اطلاعات، فرونشست زمین در تهران را که در برخی نقاط به سالانه ۲۵ سانتیمتر می‌رسد، یک «بمب ساعتی خاموش» توصیف کرده که جمعیت ۱۳ میلیونی و زیرساخت‌های پایتخت ایران را تهدید می‌کند.

همچنین علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی& گفته است ۱۸ استان که محل سکونت حدود ۲۰ میلیون نفر هستند، دچار پدیده فرونشست زمین شده‌اند. روندی که از اواخر دهه هفتاد خورشیدی تاکنون در جریان است& اما حالا به «روی میز مسئولین آمده» است.

علاوه بر این مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته تخصصی ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، با انتقاد از نبود «طرح جامع آب مصوب و قابل اتکا در کشور» هشدار داده است که مناطق وسیعی از ایران در معرض خطر فرونشست زمین و کوچ ناگزیر ۳۷ میلیون نفر به مناطق شمالی و غربی کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روز یک‌شنبه ۱۲ دی، منصور درجاتی مدیرکل بحران استان تهران با اشاره به روند فرونشست زمین پایتخت در اثر کاهش سطح منابع آبی زیرزمینی در زمانی حدود ۲۰ سال، گفت: «تقریبا همین قدر زمان لازم است تا این عارضه جبران شود.»

او در عین حال اخبار منتشر شده درباره فرونشست زمین در نسیم‌شهر در پنج‌شنبه گذشته را «جوسازی» رسانه‌ها و ایجاد نگرانی برای مردم خواند و گفت که آن حادثه «هیچ ارتباطی با فرونشست نداشت.»

مدیرکل بحران استان تهران در حالی رسانه‌ها را به «جوسازی» و ایجاد نگرانی برای مردم متهم می‌کند که روز جمعه ۲۱ آبان معاون خدمات شهری شهردار تهران از آماده‌سازی زمین‌هایی در تهران و اطراف پایتخت برای دفن اجساد در «زمان‌های بحران» خبر داد.

جلال بهرامی گفت یک قطعه زمین ۱۳ هکتاری در بخش جنوبی تهران برای دفن اجساد زلزله احتمالی آماده شده، و یک زمین ۳۰۰ هکتاری نیز به همین منظور در اطراف تهران در نظر گرفته شده که «اعتبارات» برای آماده‌سازی آن پیش‌بینی شده است. خبری که ساعاتی پس از انتشار از وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان حذف شد.

XS
SM
MD
LG