لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

معاون شهرداری تهران: در حال آماده‌سازی زمین‌هایی برای دفن اجساد در «زمان‌های بحران» هستیم


آرشیو
آرشیو

معاون خدمات شهری شهردار تهران از آماده‌سازی زمین‌هایی در تهران و اطراف پایتخت برای دفن اجساد در «زمان‌های بحران» خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در روز جمعه ۲۱ آبان، جلال بهرامی گفت یک قطعه زمین ۱۳ هکتاری در بخش جنوبی تهران برای دفن اجساد زلزله احتمالی آماده شده، و یک زمین ۳۰۰ هکتاری نیز به همین منظور در اطراف تهران در نظر گرفته شده که «اعتبارات» برای آماده‌سازی آن پیش‌بینی شده است.

وی اعلام کرد این زمین ها برای آن است که «اگر زلزله‌ای آمد و اتفاقی افتاد، دفن به‌سرعت انجام شود و جسدها زمین نماند که باعث بیماری شود.»

باشگاه خبرنگاران جوان ساعاتی بعد این خبر از روی خروجی وب‌سایتش حذف کرد.

شورای شهر تهران پنجم مرداد ماه لایحه «مکان‌یابی، تملک، و احداث» قبرستان‌های جدید در پایتخت ایران را تصویب کرد؛ چرا که به گفته مقامات با روند کنونی مرگ‌ومیرها، «بهشت زهرا» بعد از سه سال نمی‌تواند پاسخگوی نیاز تهران باشد.

وقوع زمین‌لرزه در تهران و احتمال بالا بودن خسارات و تلفات آن با توجه به شیوه ساخت و ساز در پایتخت ایران سال‌هاست که از سوی رسانه‌ها و برخی کارشناسان زمین‌شناسی مورد توجه قرار گرفته است، اما برخی کارشناسان قطعی بودن احتمال وقوع زلزله ای بزرگ در تهران را رد می‌کنند.

رعایت استحکام بنا در ساخت‌وسازها، کاهش تراکم سازه‌ها بر روی گسل‌ها و اطراف آنها، و آموزش عمومی و رعایت ایمنی از جمله راه‌کارهای پیشگیری از افزایش تلفات در هنگام وقوع زلزله احتمالی است. کارشناسان می گویند شهرداری ها و سایر نهادهای مسئول در ایران نسبت به رعایت چنین مواردی حساس نیستند.

XS
SM
MD
LG