لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

پارازیت‌ها، مزاحم پیش‌بینی طوفان تهران شدند


Members of the Indian Navy band perform a fire act during rehearsals for Naval Day celebrations in Mumbai.
Members of the Indian Navy band perform a fire act during rehearsals for Naval Day celebrations in Mumbai.

گزارش سازمان هواشناسی به مجلس ایران درباره دلایل ضعف این سازمان در پیش‌بینی طوفان تهران، نشان داد که فرکانس‌های اضافی در تهران که حاصل ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای است، در عملکرد رادارهای هواشناسی اخلال ایجاد کرده بودند.

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تشریح نتایج این گزارش به خبرگزاری ایسنا، گفت که «هواشناسی هم قصورهایی داشته و آن هم در اعلام به موقع یا هماهنگی با ستاد بحران یا بخش‌های اطلاع‌رسانی مثل صداوسیما بوده است.»

طوفان، بعد از ظهر ۱۲ خرداد ماه، به طور ناگهانی و با گرد و خاک شدید تهران را فراگرفت و شهروندان را غافلگیر کرد. این طوفان که ۵ کشته و ۶۰ مجروح به جای گذاشت، موجب انتقادات بسیاری از عملکرد سازمان هواشناسی تهران شد. خبرگزاری‌ها و نمایندگان مجلس از اینکه سازمان هواشناسی درباره وقوع طوفان به موقع به شهروندان هشدار نداده است، انتقاد کردند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران بر اساس گزارش سازمان هواشناسی ایران، ضعف امکانات و تجهیزات تخصصی و همچنین فرکانس‌ها و نویزهای اضافی که در رادارها اخلال ایجاد می‌کنند را از دلایل اصلی پیش‌بینی نشدن طوفان تهران دانست.

مزاحمت پارازیت‌ها را اطلاع داده بودیم

در همین رابطه، مدیرپیش‌بینی هشدار سریع هواشناسی کشور نیز گفت که سازمان هواشناسی تاثیر پارازیت‌ها در تشخیص پدیده هواشناسی را قبل از وقوع طوفان به سازمان‌های ذی‌ربط اطلاع داده و با سازمان‌های ذی‌ربط هم در این رابطه مکاتبه کرده بود.

به گفته احد وظیفه نویز احتمالا ناشی از تلفن‌های بی‌سیم و یا فرکانس‌های دیگری که به صورت غیرمجاز وارد فرکانس رادار ما شده است، انعکاس‌هایی را در شبکه راداری هواشناسی ایجاد کرد که باعث بروز اختلال در تصویر رادار شد. او تاکید کرد: «به دلیل وجود این اختلال، امکان تشخیص پدیده هواشناسی و غیرهواشناسی بسیار دشوار بود.»

دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران به دلیل فرستادن پارازیت روی امواج آنها، با اختلال روبرو می‌شود اما هیچ دستگاه یا سازمان خاصی در ایران، ارسال پارازیت را به عهده نگرفته است.

طی سالهای گذشته و با شدت گرفتن ارسال پارازیت، کارشناسان بارها بر مضر بودن این امواج برای سلامت جسم و روان شهروندان هشدار دادند.

XS
SM
MD
LG