لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

هواشناسی تهران: نمی توانیم سرعت باد را پیش بینی کنیم


مدیرکل هواشناسی تهران در واکنش به انتقاد نسبت به پیش بینی نکردن توفان بی سابقه دوشنبه توسط هواشناسی تهران گفت که پیش بینی سرعت وزش باد در نقشه های هواشناسی این اداره امکان پذیر نیست.

محمد علی عزیز اوقلی گفت که هواشناسی در اطلاعیه خود وزش باد،‌ گرد و غبار، رگبار و رعد و برق را پیش بینی کرده بود اما سرعت باد را نمی دانست.

توفان شدیدی که دوشنبه با سرعت بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تهران را درنوردید موجب مرگ ۵ نفر و زخمی شدن ۴۴ نفر شد. علاوه بر آن خسارت های زیادی هم بر تاسیسات شهری و خانه های شهروندان وارد آمد.

هیچ هشداری پیش از وقوع توفان از سوی دستگاه های دولتی به شهروندان داده نشده بود، همین موضوع انتقاداتی را از جمله از سوی رئیس سازمان مدیریت بحران تهران نسبت به عملکرد سازمان هواشناسی به همراه داشت. احمد صادقی در این باره به خبرگزاری فارس گفت: «این موارد قابل پیش‌بینی است و باید [نسبت به آن] هشدار می‌دادند ولی هشدار ندادند.»

یک کارشناس سازمان هواشناسی ایران درباره دلیل این هشدار ندادن گفت: «ساعت ۱۱ صبح [چند ساعت پیش از توفانی شدن هوا] اطلاعیه‌ای مبنی بر وزش باد شدید منتشر کردیم ولی متأسفانه به دلیل نبود شبکه‌ای مبنی بر [اطلاع رسانی فوری] هواشناسی این مشکل پیش آمده است.»

محمد اصغری با بیان اینکه سیستم پایش و پیش‌بینی هوای کشور «بسیار ضعیف است و ما نمی‌توانیم از روز گذشته چنین رویدادی را پیش‌بینی کنیم» گفت: «اعتراف می‌کنیم که در این زمینه مشکل داریم».
XS
SM
MD
LG