لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

توفان تهران ۵ میلیارد تومان خسارت برجا گذاشت


وقوع توفان کم سابقه در تهران که خسارات بسیاری به بار آورد - ۱۲ خرداد ۱۳۹۳
وقوع توفان کم سابقه در تهران که خسارات بسیاری به بار آورد - ۱۲ خرداد ۱۳۹۳

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران روز پنجشنبه از خسارت ۵ میلیارد تومانی وارد شده به تهران، در اثر توفان کم سابقه روز دوشنبه خبر داد.

احمد صادقی با بیان این مطلب گفت «میزان خسارتی که به شهروندان وارد شده را به ستاد مدیریت بحران استانداری تهران اعلام می کنیم، چرا که خسارت‌های ناشی از حوادث غیرمترقبه را دولت باید پرداخت کند و با همکاری شهرداری این خسارت‌ها پرداخت می‌شود.»

وی همچنین با اشاره به انتقادها از سازمان هواشناسی برای پیش بینی نکردن به موقع توفان گفت: «این بحران تجربه جدیدی برای هواشناسی بود تا سیستم خود را به روز کند.»

احد وظیفه مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روز سه شنبه در واکنش به این انتقادها گفت چنین پدیده‌هایی را نمی‌توان بطور دقیق پیش بینی کرد و به همین خاطر، در حدی که برای سازمان قابل پیش‌ بینی بود، به دستگاه‌های مربوطه اطلاع رسانی کردیم.

پیش از او، مدیرکل اداره هواشناسی تهران نیز با اشاره به این که پیش بینی سرعت وزش باد در نقشه های هواشناسی این اداره امکان پذیر نیست گفت، این سازمان در اطلاعیه خود وزش باد،‌ گرد و غبار، رگبار و رعد و برق را پیش بینی کرده بود اما سرعت باد را نمی دانست.

سرعت توفان کم سابقه عصر دوشنبه در تهران، حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت بود که موجب سقوط درختان، تابلوها و مصالح ساختمانی از بالای برخی ساختمان های در دست احداث شد و در نتیجه آن ۵ نفر کشته شدند.

عکس های بی سابقه و در عین حال هولناکی از وقوع توفان و گرد و خاک برآمده از آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی ایران منتشر شد و این حادثه، تا چند روز پس از وقوع، موضوع داغ بسیاری از مردم و همچنین مسئولین بود.
XS
SM
MD
LG