لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

تهران دومین توفان شدید را پشت سر گذاشت


تهران توفان ۲
تهران توفان ۲

در جریان توفان روز جمعه تهران، که شدت و سرعت آن کمتر از روز دوشنبه بود، حدود ۱۵ نفر مصدوم و راهی بیمارستان شدند

عصر روز جمعه ۱۶ خرداد، تهران باردیگر صحنه تاخت و تاز توفانی با سرعت زیاد بود.
سازمان هواشناسی استان تهران، به گزارش خبرگزاری ایرنا، سرعت این توفان را ۷۲ کیلومتر در ساعت اعلام کرد، اما خبرگزاری ایسنا به نقل از مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور می گوید بیشترین سرعت این توفان در فرودگاه های امام خمینی و مهرآباد برابر ۸۵ کیلومتر در ساعت ثبت شده است.

توفانِ روز جمعه که اندکی پس از ساعت ۷ شب آغاز شد، بنابه گزارش ها بین ۱۴ تا ۱۵ مجروح به جا گذاشته است اما گزارشی از صدمه منجر به مرگ اعلام نشده است. این توفان با گرد وغبار شدید و سپس باران سنگین و رگبار تند همراه بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به ایسنا گفته است از زمان بروز توفان تا پایان آن ۹۰ مورد حادثه در پایتخت روی داد. او بیش ترین این موارد را شکستگی درختان و پس از آن سقوط تابلوها و بیلبوردها به پیاده روها و خیابان ها و ریزش دیوارها اعلام کرد.

هواشناسی کشور پیشاپیش وقوع این توفان را در استان های قزوین، البرز و تهران پیش بینی کرده بود.

به نوشته ایرنا شهرستان کرج نیز از حدود ساعت ۷ عصر جمعه عرصه تازش توفانی بود که به مدت ۴۰ دقیقه ادامه داشت. توفان پس از عبور از استان های قزوین و البرز وارد تهران شد.

نخستین بار عصر روز دوشنبه ۱۲ خرداد، توفان پرشتابی با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت در تهران وقوع یافت که در جریان آن پنج تن کشته و بیش از ۸۰ نفر مجروح شدند. این توفان ۴ هزار درخت را ازجا کند و خسارت های زیادی به دکل های مخابراتی، تزئین های شهری، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تیرها وسیم های برق و خودروها وارد کرد.

سازمان هواشناسی کشور به خاطر ندادن هشدار از توفان روز دوشنبه، هدف انتقادها واعتراض های تند قرار گرفت. عده ای از کارشناسان محیط زیست نیز سیاست های شهرداری ها در زمینه نابود کردن باغ ها و تغییر کاربری عرصه های سبز به فضاهای تجارتی و حمایت از برج سازی را دلیل اصلی شدت این توفان دانسته اند.

تهران با داشتن آب و هوای خشک و نیمه خشک و بخش های بیابانی اطراف آن گه گاه مورد دست اندازی بادهای تند و پر گردوغبار، بویژه در فصل بهار قرار می گیرد. اما خبرگزاری ایلنا بروز توفانی با این سرعت و شدت را در ۵۰ سال گذشته بی سابقه اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG