لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

بازگشت گشت ارشاد و بازداشت محمد صادقی؛ تحمیل حجاب نیازمند برپایی «هزاران طناب دار» است


محمد صادقی، بازیگر تئاتر، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد.
محمد صادقی، بازیگر تئاتر، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد.

بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها و بازداشت محمد صادقی، بازیگر جوان که یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش را به صورت زنده در حساب اینستاگرامی‌اش به نمایش گذاشته بود، واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

محمد صادقی که به خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها واکنش نشان داده بود، روز یک‌شنبه ۲۵ تیر در حالی در حمله نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد که همه مراحل حمله مأموران و بازداشت خود را به صورت زنده در اینستاگرام پخش کرد.

نیروهای امنیتی پس از آن به خانه محمد صادقی حمله کردند که او در اینستاگرام رو به مأموران نیروی انتظامی گفته بود «برای چه حقوق می‌گیری؟ دختر مردم را بکشی بکنی توی ون ببری کجا؟»

این بازیگر تئاتر و سینما همچنین از مردانی که به زنان در خانواده‌ها می‌گویند «شال را بیانداز دور گردنت که اگر گیر دادند بیاندازی روی سرت» انتقاد کرده و در واکنش به خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌هاگفته بود: «شما رسما دارید می‌گویید جنگ است. جنگ است پس! جنگ برای آن چیزی است که توی سر و قلب و دل آدم‌های این شهر است، نه به عنوان ایدئولوژی می‌خواهید توی مخش بکنید. می‌فهمید؟»

هجوم نیروهای حکومتی به خانه محمد صادقی پس از این اظهارات رخ داد و او در لایو اینستاگرامی مراحل حمله مأموران و بازداشت خود را به طور زنده پخش کرد. آقای صادقی وقتی مأموران به خانه‌اش حمله کردند، قصد داشت خود را از پنجره به پایین پرت کند اما در پی حضور آتش‌نشانی و مقام قضایی، منصرف و بازداشت شد.

بازداشت همراه با خشونت محمد صادقی در مدتی کوتاه واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

اشکان خطیبی، بازیگر مخالف جمهوری اسلامی، در توییتی با بیان این که «وسط لایو محمد صادقی به خانه‌اش حمله می‌کنند، شیشه‌ها را می‌شکنند» و «وقتی می‌خواهد از بالکن فرار کند، ماشین آتش‌نشانی می‌آورند و در خانه‌اش را می‌شکنند و دستگیرش می‌کنند»، گفت: «همه این تلاش بی‌شائبه نیروی انتظامی و اطلاعات یک کشور، نه برای دستگیری یک قاتل خطرناک، بلکه برای دستگیری یک بازیگر تئاتر است.»


احمد زیدآبادی،‌ روزنامه‌نگار، در کانال تلگرام خود با بدون اشاره به آقای صادقی با بیان این که «جمهوری اسلامی در مورد مسئله حجاب دو راه پیش رو دارد»، نوشت که «راه نخست کنار آمدن با حجاب اختیاری است»، اما «راه دوم اصلا راه نیست، بلکه بیراهه‌ای است که هزینه‌های آن برای مردم و کشور و حکومت خارج از حد تصور برخی متعصبان و افراطی‌ها است.»

به گفته زیدآبادی، «اگر حکومت تحت فشار قشر تندرو و متعصب تصمیم به ورود به بیراهه گرفته است، لازم است از هم اکنون ظرفیت زندان‌های خود را هزاران برابر کند.»

او با تأکید بر این که در این ماجرا زندان نیز «بازدارنده نخواهد بود»، افزود: «تحمیل حجاب به عموم زنان به هر قیمت، نیازمند برپایی هزاران طناب دار در هر کوی و برزن است. ته این ماجرا بدبختانه همین است. آن را به شوخی نگیرید.»

مریم منوچهری،‌ نویسنده، نیز در توییتر نوشت: «فقط همین امروزمان را ببینید. یک روز معمولی در ایران: خبر حمله وحشتناک به خانه محمد صادقی و دستگیری‌اش دست به دست می‌چرخد.»

او همچنین به ماجرای «اتفاقات شب دستگیری» سپیده رشنو با «جزئیات سهمگین» اشاره کرد و گفت: «پلیس هم بی‌کار نمی‌نشیند و بازگشت گشت ارشادش را رسانه‌ای می‌کند.»

تشدید فشارها بر مخالفان حجاب اجباری و انتشار خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت و اعتراضات سراسری پس از آن، به طور قابل توجهی کم شده بود، در حالی است که برخی کارشناسان تأکید دارند تلاش حکومت برای شکستن نافرمانی مدنی بی‌فایده است.

در همین رابطه، منصوره حسینی، فعال حقوق زنان، به صدای آمریکا گفته که سد حجاب اجباری ترک خورده است.

XS
SM
MD
LG