لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

ادامه تنش‌ بین مردم و گشت‌های ارشاد؛ روزنامه سپاه تصاویر را تکذیب می‌کند؛ درگیری در میدان شهرداری رشت


بازگشت دوباره «گشت ارشاد» به خیابان‌های ایران
بازگشت دوباره «گشت ارشاد» به خیابان‌های ایران

پس از آنکه نیروی انتظامی به صورت رسمی از استقرار گشت‌ارشاد برای مقابله با مخالفان حجاب اجباری خبر داد برخورد ماموران با زنان نسبت به ماه‌های گذشته شدت بیشتری گرفته و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی درگیری‌هایی بین ماموران و مردم روی داده است.

در یکی از آخرین نمونه‌ها، یکشنبه شب تصاویر تشنج و درگیری بین مردم و ماموران در میدان شهرداری رشت در رسانه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای منتشر شد.

درگیری بین ماموران گشت ارشاد با مردم در رشت
درگیری بین ماموران گشت ارشاد با مردم در رشت

ویدئو‌های منتشر شده نشان می‌دهد تشنج و درگیری در میدان شهرداری رشت میان مردم و ماموران انتظامی زمانی رخ داده که ماموران قصد داشتند زنانی را که از حجاب اجباری پیروی نمی‌کردند بازداشت کنند.

حاشیه‌‌های بازگشت گشت ارشاد و انتشار تصاویر برخورد ماموران با یک زن بدون حجاب در محله «گیشا» در تهران باعث شد تا روزنامه جوان در شماره امروز خود آن را تکذیب کرده و بنویسد: «فیلم‌های مجعول‌ و جدید مربوط به گشت ارشاد، برای ایجاد تقابل زنان با حاکمیت توزیع شده است.»

بر اساس ادعای این روزنامه وابسته به سپاه، ویدیویی که در آن یک «زن چادری» با «خشونت» تلاش دارد زنی بدحجاب را به زور به درون یک ون منتقل کند «جعلی» است.

روزنامه متعلق به سپاه می‌گوید: «ویدئویی که به گونه‌ای فیلمبرداری شده که هویت ون (رنگ خودرو و نشانه‌های دیگر) مشخص نیست و حتی چهره زن چادری و زن بی‌حجاب هم به هیچ عنوان معلوم نیست.»

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از «فرماندهان ارشد فراجا» که نامی از آنها نبرده نوشت: «به هیچ عنوان «ون‌های» گشت ارشاد به خیابان‌ها برنمی‌گردند و هیچ خودرویی با بغل‌نویسی «گشت ارشاد» در خیابان‌ها دیده نخواهد شد.»

این خبرگزاری در ادامه خبر خود نوشت: «اگر از این پس، فیلمی از حضور ون‌ها در خیابان یا درگیری‌‌هایی در سوار کردن افراد به این خودروها منتشر شد یا ساختگی است یا آرشیوی که با اهداف خاص منتشر شده است.»

این در حالی است که روز گذشته سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تایید کرد که «گشت ارشاد» بار دیگر به خیابان‌های شهرهای ایران بازگشته است.

سعید منتظرالمهدی دلیل از سرگیری فعالیت گشت ارشاد را «مطالبات مردمی و خواست گروه‌ها و نهادهای مختلف اجتماعی و تاکید رئیس‌جمهوری و قوه قضائیه» عنوان کرده است.

روزنامه همشهری در واکنش به حاشیه‌های ایجاد شده نوشت که گشت‌های پلیس برقرار شده اما «بازگشت گشت ارشاد» نداریم؛ «فرافکنی می‌کنند.»

روزنامه رسالت نزدیک به حزب موتلفه اسلامی نیز در واکنش به این موضوع نوشت که «مقصد ون‌های گشت ارشاد، جامعه سکولار است. آن‌ها زن ایرانی را در زمین مدرنیته و سکولاریسم پیاده می‌کنند.»

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که «هرچند ما به‌حکم عقل سلیم و شرع حکیم با وجود الزام قانونی در مسئله پوشش موافقیم، اما وضعیت کنونی ممکن است مسیر را به سمت بی‌پوشش سوق دهد تا حجاب.»

XS
SM
MD
LG