لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

کانون معلمان همدان: مسیر حق‌طلبی معلمان با «سناریوسازی» منحرف نمی‌شود


اعتراض معلمان در ایران - آرشیو
اعتراض معلمان در ایران - آرشیو

کانون معلمان همدان در بیانیه‌ای با حمایت از معلمان زندانی و اعتراض نسبت به «پرونده‌سازی» علیه آنها، به مسئولان گوشزد کرد که «غفلت و بی‌توجهی نسبت به خواسته‌های جامعه فرهنگیان، تعمیق اعتراضات و گسترش نارضایتی‌ها را در پی خواهد داشت.»

به گزارش کانال صنفی معلمان ایران، در این بیانیه که روز یک‌شنبه هشتم خرداد انتشار یافته، تأکید شده است که مقامات با «چنین اتهامات ناروا، نمی‌توانند مسیر حق‌طلبی فرهنگیان کشور را منحرف سازند.»

«عدم پاسخگویی به خواسته‌های برحق، قانونی و منطقی فرهنگیان شریف ایران، به رویه‌ای تبدیل شده‌است که دولت و مجلس در سالیان اخیر بدون هیچ ابایی آن را دنبال می‌کنند و برای فرار از مسئولیت‌های قانونی خود، ساده‌ترین راه ، پاک کردن صورت مساله، را انتخاب نموده‌اند.»

این بیانیه با تأکید بر ضرورت «رفع تبعیض و بی‌عدالتی» در خصوص حقوق فرهنگیان و آموزش رایگان، اضافه شده است: «وزیر به‌جای تلاش برای آزادی فعالان صنفی فرهنگیان از زندان، می‌کوشد تا (با) ایراد اتهام و ایجاد فضای حراستی، جامعه فرهنگیان را مرعوب سازد تا از پیگیری مطالبات خود و دانش‌آموزانشان دست بکشند.»

کانون معلمان همدان با اشاره به «سناریوسازی و ایراد اتهامات نخ‌نمای همیشگی مثل سوءاستفاده دشمن از اعتراضات و یا اتهام ارتباط فعالان صنفی با آن‌سوی آب‌ها» عنوان کرده است که این اتهامات «نه‌تنها مورد پذیرش جامعه فرهنگیان قرار نمی‌گیرد، بلکه پروسه اعتراضات را طولاتی‌تر می‌سازد.»

در این بیانیه با نام بردن از معلمان زندانی از جمله رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، اسماعیل عبدی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، و محمد فلاحی، تأکید شده است که معلمان زندانی «از فارس گرفته تا بوشهر و خوزستان و خراسان جزو اصیل‌ترین، دلسوزترین و پاک‌ترین فرزندان ایران‌زمین هستند و هیچ اتهامی متوجه آن‌ها نیست. آنان شایسته‌ی تجلیل و تقدیرند، نه حبس و تعزیر. این معلمان دلسوز، صرفا منعکس کننده صدای حق‌طلبی فرهنگیان کشور بوده و هستند.»

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز ۲۶ اردیبهشت گزارشی پخش کرد که در آن دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را به ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی و تلاش برای ایجاد «آشوب» و «بی‌ثبات‌سازی جامعه» متهم کرد. این گزارش‌های تلویزیونی منسوب به وزارت اطلاعات است. در این گزارش همچنین عکس‌ها و ویدیوهایی به نمایش درآمد که ظاهرا ملاقات این دو فرانسوی را با برخی از فعالان حقوق معلمان و کارگران نشان می‌داد.

فعالان صنفی که در این تصاویر با سسیل کوهلر و همسر او ژاک پاری، دو تبعه فرانسه دیدار کرده‌اند. دیدار کنندگان شامل افرادی از جمله رضا شهابی، رسول بداقی، اسکندر لطفی، و مسعود نیک‌خواه هستند که طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

هفته گذشته نیز، کانون نویسندگان ایران بازداشت شماری از فعالان صنفی حقوق معلمان و فعالان کارگری را در پی پرونده‌سازی وزارت اطلاعات و نشانه هراس جمهوری اسلامی دانست.

XS
SM
MD
LG