لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

بازداشت ۱۴ نفر از جمله شهردار سابق در رابطه با ریزش متروپل در آبادان


ویرانه‌های برج متروپل، آبادان
ویرانه‌های برج متروپل، آبادان

قوه قضائیه ایران از بازداشت ۱۴ نفر در رابطه با ریزش ساختمان متروپل آبادان خبر داد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد گفت که چهار نفر از این افراد شهرداران سابق و سایر دستگیرشدگان افرادی هستند که مسئول حوزه نظام مهندسی در آبادان بودند.

سخنگوی قوه قضائیه بدون این که از دستگیرشدگان نام ببرد، سمت برخی از آنان را به این ترتیب اعلام کرد: شهردار سابق، رئیس نظام مهندسی، مهندس ناظر پروژه، شهردار منطقه یک، سرپرست شهرداری منطقه یک، سرپرست معاونت فنی و عمرانی٬ معاون امور زیربنایی و حمل و نقل، و معاونت فنی شهرداری.

به گفته محمد جواد رضوی، رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز، یکی از بازداشت‌شدگان رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری اهواز است.

خبرگزاری‌ها در ایران همچنین گزارش دادند که غلامرضا شریعتی، استاندار پیشین خوزستان، که روز شنبه خبر خروج او از کشور منتشر شده بود، به ایران بازگشته است.

در پی انتشار این خبرها، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، اعلام کرد: «تاکنون گزارشی از تقصیر احتمالی یا قطعی استاندار سابق خوزستان در مورد متروپل برای دادگستری این استان ارسال نشده است.»

ساختمان ۱۱ طبقه متروپل روز دوم خردادماه فروریخت و تاکنون جان‌ باختن دست‌کم ۴۳ نفر محرز شده است.

احسان عباسپور، فرماندار ویژه آبادان، روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد با اعلام آخرین آمار جان‌باختگان این رخداد، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که آواربرداری برای پیدا کردن اجساد احتمالی و آماده سازی منطقه برای تخریب ساختمان متروپل ادامه دارد.

در پی وقوع این رخداد مردم آبادان و تعدادی از شهرهای دیگر ایران برای چند شب متوالی دست به برگزاری تجمعات اعتراضی زدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

پس از فرو ریختن متروپل در آبادان، شماری از مسئولین جمهوری اسلامی نسبت به ناایمن بودن ساختمان‌هایی مشابه در شهرهای دیگر هشدار دادند.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، روز سه‌شنبه ۱۰ خردادماه با اشاره به فهرست موجود از ۱۲۹ ساختمان پرخطر در شهر تهران، گفت که برخی مراجع با علنی‌کردن این فهرست مخالفند؛ بدون اینکه بگوید این مراجع چه افراد یا نهادهایی هستند.

ابراهیم قنبری٬ رئیس سازمان آتش نشانی اهواز، روز دوشنبه ۱۶ خرداد با اعلام اینکه ۴۰۹ ساختمان ناایمن در اهواز شناسایی شده است، گفت: «سیتی سنتر مهزیار و تعدادی از بیمارستان‌های شهر اهواز وضعیت بسیار حادتری نسبت به متروپل دارند.»

وی در ادامه افزود: «وضعیت کنونی سیتی سنتر مهزیار اهواز فاجعه است و اگر پارکینگ سیتی سنتر مهزیار فرو ریزد، دو هزار کشته خواهیم داشت.»

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز، نیز خواستار تشکیل کارگروهی برای شناسایی بناهای ناایمن در این استان شد.

عباس جعفری، مدیرعامل سازمان آتشنشانی قم، روز ۱۲ خرداد اعلام کرد که در شهر قم ساختمان‌های «متروپلگونه» کم نیست و بناهای زیادی از قبیل تجاری و درمانی وجود دارد که فاقد ایمنی‌های لازم به خصوص در رابطه با حریق هستند.

همزمان مسعود آقازیارتی، مدیرعامل سازمان آتشنشانی اراک، خبر داد که این سازمان از سه سال پیش تاکنون بیش از ۵۰۰ اخطاریه برای بناهای ناایمن صادر کرده است.

به گفته علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، مدیران آتشنشانی در دو سال گذشته حدود ۹۳۰ فقره اخطاریه و دستورالعمل ایمنی به اداره کل آموزش و پرورش تهران داده‌اند که اقدام مناسبی از سوی این اداره صورت نگرفته است.

طی روزهای گذشته مقام‌های دولتی در اصفهان شیراز، تبریز، مشهد، اراک، و قزوین نیز در اظهاراتی مشابه نسبت به وجود ساختمانهای ناایمن و پرخطر در این شهرها ابراز نگرانی کرده‌اند.

منتقدان حکومت ایران فساد دولتی در ساختار جمهوری اسلامی را عامل اصلی وقوع این قبیل رخدادها می‌دانند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG