لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

ادامه اعتصاب و تجمع بازاریان و اعتراض‌های بازنشستگان در شهرهای مختلف


تجمع بازاریان و مغازه‌داران تهران - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
تجمع بازاریان و مغازه‌داران تهران - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

گزارش‌ها از ایران حاکی است که اعتراض‌های ضد حکومتی، اعتصاب بازاریان و تجمع بازنشستگان در شهرهای مختلف روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد نیز ادامه یافت.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده شماری از بازاریان در شهرهای شیراز، اصفهان، اراک، بروجرد، کازرون و میناب مغازه‌های خود را بستند و در برخی از این شهرها نیز مقابل ادارات امور مالیاتی تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

در این تجمعات شعارهایی علیه دولت ابراهیم رئیسی و کابینه‌اش سر داده شد.

«مسئول بی‌کفایت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «رضا شاه، روحت شاد» برخی از شعارهایی است که در این اعتراض‌ها شنیده می‌شود.

بازاریان به افزایش قیمت دلار٬ بی‌ثباتی بازار ارز و تصمیم دولت برای افزایش چند برابری مالیات بخش خصوصی اعتراض دارند. شماری از بازاریان و کسبه خیابان امین‌ حضور در تهران نیز طی دو روز گذشته در اعتراض به وضعیت اقتصادی اعتصاب کردند و مغازه‌های خود را بستند.

این اعتراض‌ها از سه روز پیش همزمان با افزایش قیمت دلار تا ۳۳ هزار تومان در شماری از شهرها آغاز شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر همواره «اخلالگران بازار» را عامل افزایش قیمت دلار معرفی کرده‌اند و تحت این عنوان افرادی را نیز بازداشت کرده‌اند.

هم زمان تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز نسبت به وضعیت معیشتی و پایین‌ بودن حقوق‌هایشان در چند شهر ایران ادامه یافت.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است٬ این بازنشستگان روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد در شهرهای کرمانشاه، زنجان، شوش و اهواز دست به برگزاری تجمعات اعتراضی زدند.

معترضان شعارهایی مانند «نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت»، «تورم ۱۰۰ درصد، سهم ما ۱۰ درصد» و «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» سر دادند.

بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار افزایش حقوق‌های خود به میزان هزینه های واقعی زندگی و متناسب با نرخ تورم هستند و می‌گویند قرار بود حقوق‌ها ۳۸ درصد افزایش پیدا کند، اما بنا بر اعلام دولت فقط ۱۰ درصد اضافه خواهد شد. اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی که از حدود ۱۰ روز پیش آغاز شده، طی روزهای گذشته در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، اراک، زنجان، شوش، اهواز، ایلام، شیراز، یزد، خرم‌آباد، کرمانشاه، خرمآباد، کرمان، قزوین، دورود، بندرعباس، شوشتر، تبریز و مشهد برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG