لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

شورای پول و اعتبار: حساب‌هایی با بیش از «۱۰۰ تراکنش» در ماه باید مالیات بدهند


دستگاه خودپرداز یک بانک در ایران
دستگاه خودپرداز یک بانک در ایران

با تصویب شورای پول و اعتبار جمهوری اسلامی ایران، حساب‌هایی که ماهانه بیش از «۱۰۰ تراکنش» داشته باشند مشمول مالیات می‌شوند.

با اساس این مصوبه‌ها اگر در تراکنش‌ها بیش از «۳۵ میلیون تومان» جابه‌جا شود نیز این تراکنش در زمره پرداخت مالیات قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، اصغر ابوالحسنی قائم مقام بانک مرکزی گفته از ابتدای ماه مهر پیامکی برای افراد با تراکنش بالا ارسال می‌شود که حسابشان تجاری و نیازمند «اخذ مالیات» است و کسانی که تجارت نمی‌کنند و به اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده باشند، می‌توانند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کنند.

ابوالحسنی ادعا کرد، شناسایی حساب‌های تجاری «خللی در فعالیت افراد ایجاد نمی‌کند» و برای آنها «موارد مشوقی» هم در نظر گرفته شده است.

همچنین ابوذر سروش، معاون نظارت بانک مرکزی یک‌شنبه ۲۰ شهریور اعلام کرد که این نهاد ارشد پولی و بانکی کشور برای صاحبان حساب‌های تجاری، آستانه روزانه نقل و انتقالات غیرحضوری را به «۵ میلیارد ریال» و ماهانه «۳۰ میلیارد ریال» افزایش داده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، «۲۲۰ هزار حساب تجاری» شناسایی شده است که دارندگان آنها مشمول «پرداخت مالیات» می‌شوند.

سازمان امور مالیاتی ایران ۲۳ مرداد از غیرفعال شدن «۹ میلیون و ۴۰۰ هزار» تجهیزات پرداخت با کارت بانکی در راستای «سامان‌دهی کارتخوان‌ها» در همکاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی خبر داده بود.

همچنین مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ۱۸ مرداد با اعلام این که در حال حاضر «بیش از ۹۰ درصد» از «کارتخوان‌ها و ابزار‌های پرداخت» در کشور «پرونده مالیاتی» دارند، گفته بود، تنها حدود «۲۸۰ هزار» دستگاه کارتخوان باقی مانده که «در این هفته» به شبکه متصل خواهند شد.

از سویی، نگرانی از اخذ «اطلاعات تراکنش‌های مالی» مختلف و گاهی غیرتجاری با توسل به اطلاعات موجود در فرایند بانکی دستگاه‌های کارت‌خوان و از سوی دیگر استفاده نکردن برخی از اصناف به دلیل «فرار مالیاتی»، سبب افزایش سطح حساسیت فعالان حوزه اقتصادی کشور نسبت به مراحل اجرای قوانینی از این دست باشد.

XS
SM
MD
LG