لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

رونمایی از فسادی دیگر؛ پنج‌ هزار میلیارد تومان ارز صادراتی پتروشیمی مهر گم شد


پوستر فساد - ایرنا
پوستر فساد - ایرنا

تجارت‌نیوز از تخلف جدیدی در صنعت پتروشیمی ایران خبر می‌دهد.

به نوشته این پایگاه خبری، پرونده تخلفات پتروشیمی مهر، دو رو دارد: «یک روی آن گم شدن بیش از ۵ هزار میلیارد ارز صادراتی و روی دیگر، اخلال در زنجیره پتروشیمی‌ها و بحران در تامین سوخت و انرژی شهری و صنعتی در آستانه زمستان سرد است.»

به نقل از اقتصادآنلاین، پتروشیمی «مهر» تولیدکننده برترین گرید پلی‌اتیلن خاورمیانه به‌دلیل تخلفات سهام‌دار خارجی این شرکت در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفته است. این شرکت از زیرمجموعه‌های هلدینگ «خلیج فارس» است.

بر اساس گزارش سازمان بازرسی در پرونده پتروشیمی مهر، واگذاری پرحاشیه ۶۰ درصد از سهام شرکت به سرمایه‌گذار ایتالیایی و بیش از ۵ هزار میلیارد ارز صادراتی گمشده و تبانی و بدهی ۳ هزار میلیاردی و حقوق‌های نجومی و تخلفات بورسی و …. مشاهده می‌شود.

پس از محرز شدن تخلفات گسترده این شرکت، سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده ورود کرد. گزارش نهایی سازمان بازرسی به وزارت نفت و سازمان بورس و اوراق بهادار و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و همچنین شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ارائه شده است.

در این گزارش آمده است:« بزرگترین تخلف این شرکت مربوط به عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور طی دو سال و نیم بوده است. گزارش سازمان بازرسی کل کشور میزان ارز صادراتی برگشت نشده به کشور را ۱۷۰ میلیون دلار معادل بیش از ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.»

گفتنی است فساد بزرگ ۹۲ هزار میلیارد تومانی شرکت فولاد مبارکه اصفهان کمتر از یک ماه قبل خبرساز شد. یک هفته پیش هم خبر رسید که مشاور ارشد وزیر راه جمهوری اسلامی در بزنگاه دریافت رشوه یورویی دستگیر شده است.

XS
SM
MD
LG