لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

آتش گرفتن نفتکشی با سابقه انتقال نفت ایران به چین؛ تلاش برای نجات خدمه ادامه دارد


نفتکش آتش‌گرفته پابلو در سواحل جنوبی مالزی - ۱ مه ۲۰۲۳
نفتکش آتش‌گرفته پابلو در سواحل جنوبی مالزی - ۱ مه ۲۰۲۳

جستجو برای یافتن سه خدمه ناپدیدشده نفتکش پابلو که روز دوشنبه در آب‌های سواحل جنوبی مالزی دچار آتش‌سوزی شد، همچنان ادامه دارد.

سازمان امور دریانوردی مالزی روز سه‌شنبه اعلام کرد نفتکش ۲۶ ساله «پابلو» که در گابن ثبت شده است و برای تحویل گرفتن نفت خام از چین راهی سنگاپور بود، باری حمل نمی‌کرد و گزارشی از نشت نفت وجود ندارد.

به گزارش رویترز، با این حال، این سازمان احتمال داد که سه تن از خدمه - دو تبعه هند و یک اوکراینی - هنوز در این کشتی باشند.

مقامات گفتند که ۲۵ خدمه دیگر نفتکش نجات یافتند و اکثر آنها به دو کشتی در همان نزدیکی منتقل شدند. چهار نفر نیز به شدت زخمی شده بودند.

شرکت مالک این نفتکش، به نام «کشتیرانی پابلو یونیون»، در جزایر مارشال مستقر است.

یک تحلیلگر امور چین در شرکت ورتکسا به رویترز گفت که از این نفتکش دست‌کم از اواسط سال ۱۴۰۱ برای حمل نفت ایران به چین استفاده شده است، و آخرین بار نفت خام ایران را در اواخر ژانویه به بندر شرقی چینگ‌دائو تحویل داد.

به گفته تاجران و تحلیلگران، علیرغم اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه بر صادرات نفت ایران پس از خروج آمریکا از برجام، از اواخر سال ۱۳۹۸ بخشی از نفت ایران به عنوان نفت عمان، مالزی، و امارات متحده به چین رسیده است.

پکن بارها گفته است با تحریم‌های یک‌جانبه واشنگتن مخالف است و از تجارت با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک رویه تجاری عادی مطابق با قوانین بین‌المللی دفاع کرده است.

ایالات متحده تاکنون شرکت‌های متعددی را به دلیل نقض تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی، تحت تحریم‌های ثانویه قرار داده است.

XS
SM
MD
LG