لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

پس از ۱۵ سال؛ «فرمانده» اسبق بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی سپاه به همان سمت بازگشت


«عبدالرضا عابد» به عنوان فرمانده تازه «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» سپاه منصوب شد.
«عبدالرضا عابد» به عنوان فرمانده تازه «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» سپاه منصوب شد.

خبرگزاری‌های ایران روز دوشنبه از انتصاب «عبدالرضا عابد» به عنوان فرمانده تازه «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر دادند. بنابر همین گزارش‌ها عابد جایگزین سید حسین هوش‌السادات شده است.

قرارگاه خاتم الانبیا یکی از بازوهای اقتصادی سپاه پاسداران است که در حال حاضر «بزرگ‌ترین پیمانکار» پروژه‌های دولتی ایران محسوب می‌شود.

این قرارگاه پس از پایان جنگ ایران و عراق و با دستور علی خامنه‌ای و با حکم محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران تشکیل شد و هدف از تاسیس آن «آب‌رسانی، صدور نفت و گاز، اجرای پروژه‌های سد سازی، انتقال آب، نیرو و راه‌سازی» اعلام شده بود.

قرارگاه خاتم الانبیا از سال‌های پیش تحت تحریم آمریکا قرار دارد.

عبدالرضا عابد که امروز با حکم حسین سلامی، فرمانده سپاه، به فرماندهی این قرارگاه منصوب شد، پیش از این و در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ هم همین سمت را برعهده داشت.

محمد باقر قالیباف، رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی نیز در بین سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ در همین سمت در سپاه فعالیت داشت و چندی بعد به نیروی انتظامی منتقل و فرماندهی نیروی انتظامی را برعهده گرفت.

رستم قاسمی، وزیر پیشین نفت، راه و شهرسازی در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد و ابراهیم رئیسی نیز یکی از فرماندهان این قرارگاه بود که در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ این مسئولیت را برعهده داشت.

به گفته یکی از مقامات این قرارگاه در سال ۱۳۹۳، این مجموعه اقتصادی بیش از ۱۳۵ هزار نیرو دارد که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آنها، «نیروی رسمی» قرارگاه خاتم الانبیا محسوب می‌شوند.

این دومین بار است که یک فرمانده سپاه برای دومین بار به این سمت منصوب می‌شود. محمد ستاری وفایی که اولین فرمانده این قرارگاه در زمان تاسیس بود، برای بار دوم بین سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۵ نیز فرماندهی این مجموعه را برعهده داشت.

عابد که برای دومین بار به این سمت رسیده، پیش از این سمت‌هایی همچون مدیرعامل هلدینگ تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی این قرارگاه را نیز در کارنامه خود دارد.

در دهه‌های اخیر بسیاری از پروژه‌های کلان اقتصادی بدون طی مراحل مزایده به این قرارگاه سپرده شده است.

XS
SM
MD
LG