لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

استقبال خامنه‌ای از مادورو؛ جمهوری اسلامی «در مواقع خطر، خطر می‌کند»


دیدار نیکلاس مادورو و علی خامنه‌ای با حضور ابراهیم رئیسی. تهران، شنبه ١١ ژوئن ٢٠٢٢
دیدار نیکلاس مادورو و علی خامنه‌ای با حضور ابراهیم رئیسی. تهران، شنبه ١١ ژوئن ٢٠٢٢

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، روز شنبه در تهران با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر، و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، دیدار کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روبط دو کشور، «ایستادگی» جمهوری اسلامی و ونزوئلا در برابر غرب را یک «تجربه موفقیت‌آمیز» خواند.

او با استقبال از امضای سند همکاری ٢٠ ساله میان ایران و ونزوئلا گفت: «دو کشور با هیچ کشوری اینگونه روابط نزدیک ندارند و جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که در مواقع خطر، خطر می‌کند و دست دوستان خود را می‌گیرد.»

جمهوری اسلامی ایران، بهار و تابستان ۱۳۹۹ زمانی که ونزوئلا به دلیل فشار تحریم‌‌های آمریکا با کمبود شدید بنزین روبرو بود، بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را با نفت‌کش تحویل کاراکاس داد. این اقدام جمهوری اسلامی، تنها چند ماه بعد از آبان ۹۸ و اعتراضات سراسری مردم ایران در پی افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین در کشور رخ داد.

در این دیدار که ابراهیم رئیسی نیز حضور داشت، نیکلاس مادورو به خامنه‌ای گفت که جمهوری اسلامی زمانی از ونزوئلا حمایت کرده که هیچ کشور دیگری حاضر به انجام چنین کاری نبوده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه مدعی شده که تحریم‌های غرب علیه کشورش فرصت‌هایی ایجاد کرده و اکنون این کشور در شرایط بهتری نسبت به چند سال قبل است.

این گفته مادورو و همچنین ادعای خامنه‌ای مبنی بر «تجربه موفقیت‌آمیز» دو کشور در برابر تحریم‌های غرب در حالی عنوان می‌شود که ونزوئلا علیرغم دارا بودن بیشترین ذخایر نفتی جهان، دارای کم‌ارزش‌ترین پول ملی و یکی از بحران‌زده‌ترین اقتصادها در میان کشورهای جهان است و ارزش پول ملی ایران در برابر دلار در روز شنبه به پایین‌ترین سطح در تاریخ خود رسید.

رئیس جمهوری ونزوئلا پیش از دیدار با رهبر ایران، در مراسم امضای سند همکاری ٢٠ ساله میان دو کشور با حضور ابراهیم رئیسی شرکت کرد.

نیکلاس مادورو و ابراهیم رئیسی، روسای جمهوری ایران و ونزوئلا. تهران، شنبه ١١ ژوئن ٢٠٢٢
نیکلاس مادورو و ابراهیم رئیسی، روسای جمهوری ایران و ونزوئلا. تهران، شنبه ١١ ژوئن ٢٠٢٢

به گزارش رویترز، این سند که به امضای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، و همتای ونزوئلایی‌اش رسیده، شامل طرح‌هایی در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، نظامی، کشاورزی، گردشگری و فرهنگی است. بر اساس سند ٢٠ ساله، ایران متعهد به تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور واقع در آمریکای لاتین شده است.

XS
SM
MD
LG