لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

ایران برای تعمیر یک پالایشگاه ونزوئلا قرارداد ١١٠ میلیون یورویی امضا کرد


تصویر یکی از تاسیسات متعلق به شرکت نفت و گازطبیعی ونزوئلا، پی‌دی‌وی‌اس‌ای (آرشیو)
تصویر یکی از تاسیسات متعلق به شرکت نفت و گازطبیعی ونزوئلا، پی‌دی‌وی‌اس‌ای (آرشیو)

شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با امضای قراردادی به ارزش ١١٠ میلیون یورو متعهد به تعمیر و راه‌اندازی پالایشگاه «ال‌پاتیتو» در ونزوئلا شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد امضای این قرارداد به دنبال دیدار و گفت‌وگوهای میان جواد اوجی، وزیر نفت ایران، و نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در کاراکاس انجام شده‌است.

همزمان با دیدار اوجی و مادورو، دو نفت‌کش ایرانی با پهلوگرفتن در یک بندر ونزوئلا اقدام به تحویل نفت خام و میعانات گازی به این کشور کردند. یک نفت‌کش ونزوئلایی نیز که در مالدیو بارگیری شده بود، میعانات گازی ایران را برای تامین سوخت پالایشگاه‌های ونزوئلایی حمل کرده‌است.

به گفته فرهاد احمدی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، هدف از این قرارداد، انجام تعمیرات اساسی، راه‌اندازی و تکمیل ظرفیت عملیاتی ال‌پاتیتو است و منابع مالی آن توسط شرکت بازرگانی نفت ایران، نیکو، تامین خواهد شد. ایرنا به نقل از وی افزوده که خوراک نفت خام این پالایشگاه ونزوئلایی نیز «با مشارکت شرکت ملی نفت ایران از طریق شرکت نیکو» تامین خواهد شد.

اسناد شرکت نفت و گازطبیعی ونزوئلا، پی‌دی‌وی‌اس‌ای، که مالک و اداره‌کننده ال‌پاتیتو است، نشان می‌دهد ونزوئلا از اوایل ماه جاری واردات نفت سنگین از ایران را آغاز کرده است.

بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد قرارداد سوآپ قبلی که تهران و کاراکاس سال گذشته به منظور مبادله میعانات گازی ایران با نفت خام ونزوئلا امضا کرده بودند، اکنون گسترش یافته است.

ونزوئلا بر اساس پیمان‌های دوستی و همکاری با جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر برای نوسازی پالایشگاه‌های خود از ایران تجهیزات گرفته است.

XS
SM
MD
LG