لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

طالبان افغانستان می‌گوید که با جمهوری اسلامی ایران سر جنگ ندارد


مقامات طالبان در واکنش به انتشار اخبار روزهای گذشته از بروز تنش در مرزهای ایران و افغانستان اعلام کردند، از هرگونه جنگ و درگیری با تهران خودداری می‌کنند، اما آرایش نظامی در مرز مشترک را هم نمی‌پذیرند.

در همین راستا شبیر احمد، رئیس کار گروه وزارت دفاع و سرپرست هیات رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی با ایران، روز سه‌شنبه با سید حسن مرتضوی، معاون سفارت جمهوری اسلامی در کابل دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده طالبان در این دیدار گفت: «سیاست ما در قبال کشورهای همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران که میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است، عدم بروز هرگونه جنگ و درگیری و حرکت به سوی همکاری‌های همه‌جانبه است.»

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود در مرزهای مشترک دو کشور تصریح کرد که «از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم تا در زمینه‌های مختلف امنیت مرزی، اعم از جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر و همچنین مبارزه با تروریسم با حکومت جدید افغانستان همکاری کند.»

سه روز قبل، به علت وقوع درگیری بین مرزبانان ایران و افغانستان، تنش‌هایی بین دو کشور رخ داد. در حالی که مرزداران ایران، ورود ماشین آلات راهسازی از طرف افغانستان را علت آغاز تنش عنوان کردند، مقامات مرزی افغانستان گفتند که «یک خودروی نظامی ایرانی را پس از ورود غیر قانونی به خاک أفغانستان، توقیف کرده‌اند.»

به گزارش خبرگزاریهای داخلی ایران بعد از این تنش‌ها نماینده ویژه ابراهیم رئیسی، در تماس با وزارت داخله و دفاع افغانستان توقف تنش‌ها را خواستار شد و بر حل و فصل موضوع در چارچوب کمیسیون عالی مرزی دو کشور تاکید کرد.

این درحالی است که اخیرا یک دیپلمات طالبان هم برای فعالیت در سفارت افغانستان وارد تهران شده و قرار است در سطح «سکرتر سوم» در تهران فعالیت کند.

پس از پاکستان، قطر، ترکمنستان و روسیه، جمهوری اسلامی پنجمین کشوری است که دیپلمات‌های طالبان را برای کار در سفارت‌ها و نمایندگی‌های کنسولی افغانستان پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG