لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

تنش در مرز ایران و افغانستان؛ طالبان «بدون هماهنگی» اقدام به جاده‌سازی کرده است


تنش مرزی بین ایران و افغانستان - رسانه‌های ایران
تنش مرزی بین ایران و افغانستان - رسانه‌های ایران

کاربران شبکه‌های اجتماعی روز شنبه با انتشار فیلم‌هایی از «درگیری مرزی» میان نیروهای ایران و طالبان خبر دادند. چند رسانه‌ محلی ایران و افغانستان نیز بروز ناآرامی، بسته شدن مرز و بازداشت برخی مرزبانان در نقطه مرزی مشترک «دوغارون - اسلام‌قلعه» را تایید کردند.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از «یک منبع آگاه در هرات» ضمن تایید «بسته شدن مرز اسلام‌قلعه» از بروز «تنش مرزی» میان ایران و افغانستان خبر داد اما وقوع «درگیری» را رد کرد.

از سوی دیگر، خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران نیز اعلام کرد «اختلاف میان مرزبانان ایرانی با نیروهای طالبان» بدلیل «اقدام طالبان برای جاده‌سازی در نزدیکی مرز» آغاز شده و ویدیوهای منتشره «مربوط به ماجرای جاده‌سازی طالبان در مناطق مرزی» است.

همزمان با انتشار این خبر که «مرزبانی ایران و هیئت تحقیقات طالبان در حال گفتگو بر سر ماجرا هستند» رسانه‌های رسمی ایران از انتقال «محموله‌های مختلف موجود در مرز دوغارون» به پارکینگ‌ها «با فاصله امن از مرز» خبر دادند.

بیست و پنجم بهمن‌ماه ۹۹ نیز در گمرک اسلام‌قلعه انفجاری بزرگ رخ داد که علت آن را «انبار کردن نامناسب مواد سوختی نفتی و گازی» اعلام کردند و طی آن، میلیون‌ها دلار خسارت به بازرگانان ایران و افغانستان وارد و این گذرگاه مرزی برای چندین روز بسته شد.

نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان نیز گفت که امروز طالبان اقدام به جاده‌سازی «بدون هماهنگی قبلی» در محدوده مرز دوغارون و «نقض مرز» کرده که مرزبانی جمهوری اسلامی «مانع» آن شده است.

حسن کاظمی قمی همچنین از تماس مقامات جمهوری اسلامی با وزارت داخله و دفاع گروه طالبان خبر داده و گفته است که به آنها «تاکید شد که اقدامات باید متوقف و موضوع در چارچوب کمیسیون عالی مرزی و مدرنیزاسیون اسناد دو کشور حل و فصل شود.»

در نیمه اسفندماه ۱۴۰۰ نیز درگیری میان نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی و نیروهای طالبان در منطقه مرزی ولایت نیمروز رویداد، درگیری که دومین مشاجره مرزی در همان نقطه پس منازعات آذرماه همان سال بود.

پس از انتشار خبر «آماده‌باش مرزی از سوی مقامات جمهوری اسلامی» در برخی رسانه‌های محلی افغانستان به نقل از منابع ایرانی، خبرگزاری فارس به نقل از «یک منبع آگاه» نوشت: «نیروهای امنیتی طالبان به سمت مرز در حرکت هستند.»

از دیگر سو، ارتش پاکستان نیز امروز در بیانیه‌ای از «حمله مرزی شبانه شبه‌نظامیان» در افغانستان به یک پاسگاه نظامی پاکستان خبر داد و مدعی کشته شدن سه نفر در پی «تبادل آتش» شده است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم امروز با انتشار تصاویری از بازداشت و نگهداری ۵ تا ۸ مرزبان ایرانی توسط گروه طالبان خبر دادند اما مقامات دو طرف تاکنون در این ارتباط اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

با وجود ارتباط نزدیک میان مقامات جمهوری اسلامی با سران گروه اسلامگرای طالبان و برگزاری چندین دیدار رسمی و غیر رسمی در سال‌های اخیر، چندین درگیری پراکنده مرزی از زمان روی کار آمدن این ستیزه‌جویان در کابل، صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG