لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

همراهی زنان سوری با اعتراضات ایران و در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی


 اعتراضات ایران، شهریور ۱۴۰۱
اعتراضات ایران، شهریور ۱۴۰۱

روز دوشنبه صدها زن سوری در اعتراض به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در نوار مرزی سوریه و ترکیه گرد آمده و با سوزاندان روسری‌ها و بریدن موهایشان با اعتراضات مردم ایران همراهی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر القامشلی در شمال‌غرب سوریه در نوار مرزی سوریه و ترکیه، صدها زن با نکوهش کشته شدن مهسا امینی، یک زن جوان ۲۲ ساله کردتبار، با برگزاری اجتماعی با اعتراضات مردم ایران ابراز همدلی کردند و تصاویر مهسا را در خیابان‌ها گرداندند.

یک بانوی ۵۲ ساله در جمع معترضان در اشاره به مهسا گفت: «او مورد رفتار قساوت‌بار ظالمان ایران قرار گرفت. ما اینگونه توهین به هیچ زنی در جامعه را نمی پذیریم.

مأموران انتظامی ایران هرگونه برخورد یا آسیب به مهسا را تکذیب کرده و گفته‌اند او حین انتظار همراه با دیگر زنان بازداشت شده دچار ناراحتی جسمی شد. پدر مهسا اما تصریح کرده است که دخترش هیچ مشکل جسمی نداشت و حین بازداشت متحمل ضرباتی بر روی پاهایش شده بود.

در این‌حال، وزارت امور خارجه ایران دوشنبه ایالات متحده را متهم کرد که از اعتراضات برای بی ثبات کردن جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.

این درحالی است که روز یکشنبه نیز دهها نفر در شهر سولی در اقلیم کردستان عراق در ابراز همدردی با کشته‌شدن مهسا دست به اعتراض زدند.

مسعود بارزانی، یکی از رهبران کردهای عراق نیز در تماسی با خانواده مهسا مراتب تسلیت خود را به ایشان ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG