لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

وزیر کشور: نیروی انتظامی در اتفاقات اخیر «بسیار بسیار خوب» عمل کرد


در حالی که ماموران امنیتی و انتظامی در روزهای گذشته با خشونتی عریان با معترضان به کشته‌شدن مهسا امینی برخورد کرده‌اند، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی گفته است نیروی انتظامی در روزهای اخیر «بسیار بسیار خوب» و «مناسب» عمل کرده است.

برخورد خشن نیروهای امنیتی با زنان معترض در شیراز دوم مهرماه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

به گزارش پایگاه خبری پلیس ایران، وزیر کشور دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حاشیه بازدید از «مرکز مرفوک فراجا»، اظهار داشته است «مجموعه فرماندهی انتظامی کشور» در اعتراضات اخیر «بسیار بسیار خوب و مناسب» عمل کرده و «به موقع پای کار بودند.»

احمد وحیدی همچنین همزمان با وجود زمزمه‌هایی مبنی بر «تمرد از دستور» نیروهای حاضر در میدان، اظهار داشته است که از «فرماندهان و افسران» تا «سربازان» این نیروی نظامی در «اقصی نقاط» ایران قدردانی و تشکر می کند.

نیروی پلیس در ساختار جمهوری اسلامی علاوه بر «ضابط قضایی» در حوزه جرائم عمومی، بازوی حاکمیت در سرکوب اعتراضات مختلف با استفاده از یگان‌های ویژه و نیروهای خاص در کنار سایر نیروهای امنیتی و نظامی محسوب می‌شود و اکنون در جایگاه ضابط جرائم امنیتی نیز فعالیت می‌کند.

در تحولی دیگر، همزمان با افزایش بازداشتی‌های اعتراضات اخیر و شدت گرفتن سرکوب خونبار تجمعات، رئیس کل دادگستری استان تهران از استقرار «شعب ویژه رسیدگی به جرایم علیه امنیت عمومی» در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادگاه انقلاب و دادگاه تجدیدنظر خبر داده است.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، علی القاصی مهر «در پی دستور رئیس قوه قضاییه» مبنی بر مقابله با آنچه «عناصر اصلی اغتشاشگر و آشوب‌طلب حرفه‌ای، مخلان آرامش شهروندان و امنیت روانی مردم» نامیده شده، «بدون اغماض و کوتاهی»، شعب ویژه رسیدگی به «جرایم علیه امنیت عمومی» مستقر کرده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران به «مسئولان واحدهای قضایی مرتبط با فضای مجازی و ضابطین» نیز تاکید کرده است تا «اقدامات لازم» برای «شناسایی و برخورد» با افراد فعال و همراه با معترضان در بستر فضای مجازی انجام شود.

از هفته گذشته و روزهای نخست شروع این اعتراضات، آیت‌الله علی خامنه‌ای، فرزند او مجتبی خامنه‌ای و اصل ساختار «ولایت فقیه» مورد اعتراض مستقیم بسیاری از حاضران در تجمعات بوده و در برخی موارد نیز خطاب شعارهای تند و خشمگینانه بسیاری از شهروندان قرار گرفته‌اند.

با ادامه اعتراضات ایران در شامگاه یکشنبه و بامداد دوشنبه چهارم مهرماه، گردهمایی‌های اعتراضی متعددی در شهرهای مختلف جهان در حمایت از معترضان داخل کشور برگزار شده و معترضان در شهرهای ایران نیز بعد از راهپیمایی طرفداران حکومت، باز هم به خیابان‌ها آمدند و نوک پیکان شعارهای خود را به سوی حاکمیت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای نشانه رفته‌اند.

XS
SM
MD
LG