لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

آلمان سفیر جمهوری اسلامی را در اعتراض به سرکوب معترضان در ایران احضار کرد


معترضان به کشته‌شدن مهسا امینی در حین بازداشت در گشت ارشاد، موی سر خود را بریدند - برلین
معترضان به کشته‌شدن مهسا امینی در حین بازداشت در گشت ارشاد، موی سر خود را بریدند - برلین

آلمان روز دوشنبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین را در اعتراض به سرکوب معترضان در ایران به وزارت امور خارجه احضار کرد.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران در واکنش به ناآرامی‌های جاری در ایران گفت: «تمام گزینه‌ها را با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بررسی می‌کنیم.»

هفته گذشته آمریکا پلیس امنیت اخلاقی ایران را به اتهام «آزار و خشونت زنان ایران، و نقض حقوق شرکت‌کنندگان در اعتراضات مسالمت‌آمیز» تحریم کرد.

در بیانیه‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا، از پلیس امنیت اخلاقی ایران به عنوان «مسئول مرگ اخیر مهسا امینی ۲۲ ساله که به اتهام داشتن حجاب نامناسب دستگیر و بازداشت شده بود» یاد شده است.

مرگ مهسا امینی باعث اعتراضات گسترده در سراسر ایران شده است. معترضان از جمله علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را هدف شعارهای خود قرار داده‌اند که حمایت خود را از برخورد پلیسی با آنچه بدحجابی عنوان می‌شود، بارها اعلام کرده است. مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که مهسا امینی را مورد ضرب و جرج قرار نداده‌اند. اما در جریان سرکوب اعتراضات به مرگ مهسا امینی و حجاب اجباری در ایران، ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

شهرهای مختلف اروپا و آمریکا نیز شاهد اعتراضات گسترده ایرانیان به سرکوب معترضان در ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG