لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

امکان مذاکره «مستقیم» دولت و مخالفان سوریه؛ نمایندگان دمشق با تاخیر به ژنو می‌روند


دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل
دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه روز سه شنبه گفت دمشق و مخالفان آن این فرصت را دارند که برای نخستین بار در ژنو به صورت «مستقیم» با یکدیگر مذاکره کنند. اما اعلام کرد مطمئن نیست طرفین از این فرصت استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا، ضمن ابراز تردید از این که آیا دو طرف از این فرصت برای مذاکره مستقیم استفاده خواهند کرد یا خیر، گفت «ما این امکان را فراهم می‌کنیم؛ باید ببینیم این اتفاق میافتد یا نه. تلاش خود را خواهیم کرد.»

در حالی که دور تازه مذاکرات صلح سوریه قرار است از ۷ آذر ماه در مقر اروپایی سازمان ملل آغاز شود، هیات مخالفان دمشق روز دوشنبه وارد ژنو شدند و آقای دی میستورا ابراز امیدواری کرد نمایندگان دمشق نیز در این مذاکرات حاضر شوند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از روزنامه الوطن - از رسانه‌های حامی دولت بشار اسد - گزارش داد ترکیب هیات مذاکره کننده دولت سوریه هنوز بطور کامل مشخص نشده است و احتمالا با یک روز تاخیر دمشق را به مقصد ژنو ترک خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه، با تایید این که نارضایتی دمشق از رویکرد اپوزسیون در مورد بشار اسد دلیل این تاخیر است، از قول یک مقام وزارت خارجه سوریه و یک مقام سازمان ملل گفت هیات دولتی روز چهارشنبه وارد ژنو خواهد شد.

روزنامه الوطن در گزارش روز گذشته خود، از قول یک منبع دیپلماتیک که هویت او را فاش نکرد، نوشته بود که دولت سوریه از بیانیه نشست هفته گذشته گروه‌های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پایتخت عربستان سعودی ناخشنود است.

مخالفان دمشق در نشستی در ریاض، با صدور بیانیه ای، آمادگی خود را برای مذاکره بدون قید و شرط با نمایندگان دولت بشار اسد اعلام کردند؛ اما در عین حال برخی هم خواستار خروج او از قدرت، پس از آغاز دوران انتقالی در سوریه، شده اند.

به نوشته الوطن، دمشق این خواسته اپوزیسیون را «پیش‌شرط پنهان» تلقی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG