لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه: مخالفان پیش از آغاز گفتگوها متحد شوند


استافان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه
استافان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه از نیروهای مختلف مخالف دولت سوریه خواست در قالب یک گروه متحد در گفتگوهای آخر ماه در ژنو حاضر شوند.

«استفان دی میستورا» که در نشست سه روزه برای مخالفان دولت سوریه در عربستان سعودی شرکت کرده بود گفت: «این منفعت همه ماست که امروز شما بهترین و متحدترین گروه را در میان خود انتخاب کنید. یک تیم متحد و قوی، شریکی خلاق در ژنو خواهد بود که همه ما به آن احتیاج داریم.

آقای «دی میستورا» از عزم خود برای گفتگوهای دو مرحله ای در ژنو خبر داد.

تلاشها برای متحد کردن نیروهای مخالف دولت سوریه در حالی انجام می گیرد که جامعه جهانی سعی در دست یافتن به نتیجه ای دارد که شامل حفظ قدرت بشار اسد در سوریه خواهد شد.

نیروهای مخالف اسد اما در حالی که متحدانشان سرگرم دیگر درگیریها هستند، با اختلاف نظرهای اساسی دست و پنجه نرم می کنند. بشار اسد اما با کمک های نظامی روسیه و ایران، موقعیت اش را از آغاز جنگ داخلی تثبیت کرده است.

این در حالی است که ساعاتی پیش از آغاز نشست ریاض، دهها تن از چهره های اصلی مخالفان، از جمله ریاض حجاب، رهبر کمیته عالی مذاکرات که از سوی عربستان تشکیل شده، در اعتراض به موضع نرم برخی مخالفان در برابر ادامه حکومت بشار اسد از ادامه مذاکرات استعفا دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG