لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

دو نشست برای سوریه| روسیه، ترکیه و ایران در سوچی؛ مخالفان اسد در عربستان


رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه روز چهارشنبه در نشستی سه‌جانبه در شهر تفریحی سوچی روسیه، درباره بحران سوریه و یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، گفتگو کردند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به عنوان میزبان این نشست از تمامی طرفین درگیر خواست به آشتی و مصالحه روی آورند. نشست امروز دو روز پس از آن برگزار شده است که پوتین میزبان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو بود.

آقای پوتین گفت، حملات گسترده نظامی روسیه نابودی تروریست‌ها در سوریه را تضمین کرد و چشم اندازی برای پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور بوجود آورد: «می‌خواهم از تلاش‌های روسیه ، ایران و ترکیه تقدیر کنم. ما موفق شدیم از سقوط سوریه جلوگیری کنیم و نگذاشتیم توسط تروریست ها تسخیر شود و فاجعه انسانی رخ دهد.»

رئیس جمهوری روسیه با بیان این که «پیکارجویان واقعاً ضربه سنگینی خوردند و حال فرصتی واقعی بوجود آمده تا بر جنگی که سال‌ها طول کشیده است پایان داده شود،» خاطر نشان کرد که روند اصلاحات در سوریه آسان نخواهد بود و نیازمند آشتی و مصالحه است، از جمله از سوی دولت سوریه.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در این نشست گفت، چشم انداز جدیدی برای پایان دادن به جنگ در سوریه باز شده است. آقای روحانی مذاکرات آستانه و نشست سوچی را پیشرفت قابل ملاحظه ای برای برقراری صلح در سوریه خواند و آن را پیش درآمدی برای تشیکل کنگره ای برنامه ریزی شده دانست که مردم سوریه در آن برای آینده کشورشان تصمیم گیری کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هم گفت سه کشور باید تلاش های خود را برای پایان دادن به بحران در سوریه تشدید کنند و نشست سوچی تصمیم های بزرگی را در این راستا در پی خواهد داشت.

نشست مخالفان اسد در ریاض

در تحولی دیگر، مخالفان سوری در نشست روز چهارشنبه خود در ریاض در پیش نویس بیانیه مشترک شان خواستار خروج بشار اسد از قدرت در آغاز روند انتقال سیاسی در سوریه شده اند. شماری از گروه های معتدل مخالف رژیم سوریه نشست ریاض را از روز چهارشنبه با هدف حصول وحدت در آستانه گفت‌وگوهای صلح سوریه در ژنو آغاز کرده‌اند.

برخی از اعضای گروه های مخالف دمشق گفته اند که ممکن است در بیانیه مشترکی که قرار است دو روز دیگر در آخرین روز این نشست منتشر شود، نامی از بشار اسد برده نشود؛ که در این صورت لحن همیشگی مخالفان برای پایان دادن به نقش اسد در هر گونه روند انتقال سیاسی نرم تر خواهد بود.

در آستانه نشست سه جانبه روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در باره سوریه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با پرزیدنت ترامپ تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرده بود. وی روز سه شنبه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یک گفت‌وگوی تلفنی یک ساعت و نیمه داشت.

به گفته کاخ سفید روسای جمهوری آمریکا و روسیه درباره پیشرفت در راستای برقراری صلح در سوریه گفت‌وگو و همچنین بر تلاش برای ثبات سوریه ای متحد تاکید کردند.

پرزیدنت ترامپ گفت «من تماس تلفنی خوبی با پرزیدنت پوتین داشتم. ما در باره صلح در سوریه گفت‌وگو می‌کنیم که بسیار مهم است.»

به گزارش خبرگزاری‌ها پوتین هم در گفت وگو با پرزیدنت ترامپ گفته است، بشار اسد به روند سیاسی و اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی متعهد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG