لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

برای حل بحران سوریه، مخالفان اسد خواهان مذاکره مستقیم شدند


مخالفان اسد در نشستی در ریاض با حضور نماینده سازمان ملل و وزیر خارجه عربستان

مخالفان رژیم بشار اسد در ریاض، در نشست روز پنجشنبه در ارائه راه حل دوران گذار، خواستار گفتگوهای مستقیم و بی قیدو شرط با حکومت سوریه شدند. این نمایندگان ، برخلاف گذشته خواستار کناره گیری اسد از مقام ریاست جمهوری به عنوان پیش شرط مذاکرات که زیر نظر سازمان ملل متحد انجام خواهد شد نشده اند.

بنا به اعلامیه پایانی گفتگوهای ریاض که یک نسخه آن به دست خبرنگار اسوشیتدپرس رسیده است، نمایندگان تنها خواستار دوران گذار بیطرفانه و مسالمت آمیزشده اند اما پیش شرط دوران گذار را کناره گیری اسد اعلام نکرده اند.

این نخستین بار است که مخالفان اسد با مذاکره مستقیم با رژیم اسد زیر نظر سازمان ملل متحد موافقت می کنند. اعلامه نشانه نوعی نرمش پذیری مخالفان در مورد نقش اسد در دوران گذار نیز هست.

روسیه عمده ترین حامی اسد خواستار گفتگوهای جدی شده و این را یک فرصت واقعی برای پایان دادن به درگیری ها در یک فرایند بی قید و شرط شده است.

در همین حال روز پنجشنبه ارتش روسیه اعلام کرد از حضور نظامی خود در سوریه خواهد کاست.

ولادیمیر پوتین در گفتگوبا بشاراسد اعلام کرد با کنترل بخش اعظم خاک سوریه از سوی ارتش دولتی، دیگر چندان نیازی به حضور نظامی روسیه دراین کشور جنگ زده نخواهد بود هر چند از تایید این مطلب خودداری کرد که روسیه تمامی نظامیان خود را از سوریه بیرون خواهد برد.

در همین حال دولت ترکیه اعلام کرد از راه حل سیاسی برای سوریه حمایت می کند اما باقی ماندن اسد در قدرت را «خط قرمز» آنکارا قلمداد کرد.

سخنگوی دولت ترکیه که در بندر روسی سوچی و در حاشیه نشست سران روسیه، ایران و ترکیه سخن می گفت اظهار داشت پس از آن همه کشتار ها ترکیه نقشی برای اسد در آینده سوریه نمی بیند

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG