لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

نخست وزیر جدید سوریه تعیین شد


ریاض فرید حجاب
ریاض فرید حجاب
در حالی که خشونت ها ادامه دارد، بشار اسد در جدید ترین گام در به اصطلاح «روند اصلاحات سیاسی» روز چهارشنبه وزیر کشاورزی کابینه فعلی خود را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد. رسانه ها گزارش دادند ریاض فرید حبیب دولت جدید را تشکیل خواهد داد.

تلویزیون دولتی سوریه روز چهارشنبه گفت آقای اسد از ریاض فرید حجاب خواسته است در چارچوب «روند اصلاحات سیاسی» کابینه جدیدی تشکیل دهد. انتخابات پارلمانی ماه گذشته نیز به گفته وی بخشی از این روند بوده است.

در همین حال یک گروه سوری طرفدار حقوق بشر می گوید سربازان دولتی در دومین روز نبرد با شورشیان در ناحیه ساحلی لاذقیه دست کم ۷ تن را کشته اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، روز چهارشنبه گفت هیلکوپترها و تانک های نظامی چندین شهر را در استان لاذقیه زیر آتش گرفتند.

این اطلاعیه حاکی است در نبردهایی که روز سه شنبه در سراسر سوریه درگرفت بیش از ۳۰ تن، اکثرا در لاذقیه، کشته شدند. رقم قربانیان از منابع مستقل تایید نشده است.

سخنگوی سازمان ملل متحد در دمشق به صدای امریکا گفت هیات ناظر سازمان ملل در سوریه هیچ ناطری در لاذقیه ندارد. سازمان ملل زدوخوردها در منطقه را تایید کرده اما می گوید ناظران غیر مسلح به آن منطقه نخواهد فرستاد، اما قصد دارد تا پایان هفته پایگاهی در شهر ساحلی طرطوس برقرار کند، و هرچه زودتر یک واحد گشت به لاذقیه بفرستد.

به نظر می رسد شورشیان ارتش سوریه آزاد در روزهای اخیر به حملات به نیروهای امنیتی شدت بخشیده اند. برخی از فرماندهان شورشیان گفته اند به دلیل نقض پیاپی آتش بس توسط دولت، دیگر خود را به رعایت آن متعهد نمی دانند. دمشق نقض آتش بس را رد می کند شورشیان مسلح را مسئول ادامه نبرد می داند.

در این میان، نیروهای امنیتی لبنان روز چهار شنبه گفتند سربازان سوریه در نبرد مسلحانه ای در امتداد مرز دو کشور یک مرد لبنانی را کشتند و دو نفر دیگر را مجروح کردند. به گفته آنها، نبرد در نزدیکی شهر لبنانی «آرسل» هنگامی در گرفت که گروه کوچکی از لبنانی ها سعی داشتند از طریق ناحیه ای که به مسیر قاچاق معروف است وارد سوریه شوند.

از آغاز قیام ۱۵ ماهه علیه بشار اسد چندین حادثه تیراندازی در مرز دو کشور روی داده است، و بر نگرانی احتمال گسترش مناقشه سوریه به لبنان افزوده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به چین رفته است روز چهارشنبه گفت ملت هایی که بر گروه های اپوزیسیون در سوریه نفوذ دارند باید برای نجات توافقنامه آتش بس در یک گردهمایی بین المللی شرکت کنند.

روسیه متحد دیرینه دولت اسد است و اپوزیسیون را مسئول بیشتر خشونت ها می داند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه رهسپار استانبول شد و قرار است با همتایان خود از کشورهای دیگر در باره مناقشه سوریه بحث کند.
XS
SM
MD
LG