لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

مقام ارتش روسیه: نیروهای بشار اسد ۸۵ درصد خاک سوریه را در کنترل دارند


تصویری که وزارت دفاع روسیه از هواپیماهای جنگی مستقر در پایگاه هوایی الحمیمیم در استان لاذقیه منتشر کرده است - ۱۵ مارس۲۰۱۶
تصویری که وزارت دفاع روسیه از هواپیماهای جنگی مستقر در پایگاه هوایی الحمیمیم در استان لاذقیه منتشر کرده است - ۱۵ مارس۲۰۱۶

یک مقام ارشد ارتش روسیه، که از حدود دو سال پیش در حمایت از دمشق بطور مستقیم در جنگ سوریه دخالت دارد، روز سه شنبه اعلام کرد نیروهای دولت بشار اسد با آزادی مناطق اشغال شده، حدود ۸۵ درصد از کشور را در کنترل خود دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ژنرال آلکساندر لاپین نوشت، نیروهای ارتش سوریه هنوز باید حدود ۱۵ درصد باقی مانده از خاک آن کشور، یعنی حدود ۲۷ هزار کیلومتر مربع، را از وجود پیکارجویان و شورشیان پاکسازی و آن مناطق را کاملا آزاد کنند.

وی که در پایگاه هوایی الحمیمیم در استان لاذقیه با گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد این مطلب را بیان کرد. خبرنگاران سپس به شهر حلب، که اواخر سال ۲۰۱۶ با پشتیبانی هوایی ارتش سوریه از گروه‌های مخالف اسد پس گرفته شد، پرواز کردند.

نیروهای ارتش سوریه، همراه با شبه نظامیان مورد حمایت ایران، در هفته‌های اخیر موفق شدند پیکارجویان داعش را از استان حمص در نزدیکی مرز لبنان بیرون کنند و اکنون نیز برای آزادی استان نفت خیز دیرالزور در شرق سوریه می‌جنگند.

پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، که در سال ۲۰۱۴ به صورت برق آسایی بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق را اشغال کردند، در بهترین وضعیت خود، حدود نیمی از خاک سوریه را در شرق و شمال در کنترل خود داشتند.

همزمان در روز سه شنبه، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت گروه شبه نظامی حزب الله لبنان، که مورد حمایت ایران است و در جنگ داخلی سوریه به نفع بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در جنگ بوده‌، اعلام پیروزی کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، «الاخبار» یکی از روزنامه‌های طرفدار حزب الله از قول حسن نصرالله رهبر این گروه شبه نظامی شیعه نوشت، «ما در جنگ (در سوریه) پیروز شده ایم ... و آنچه اکنون باقی مانده است، تنها درگیری های پراکنده است.»

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اواسط شهریور ماه با بیان این که داعش در آستانه شکست کامل در سوریه قرار دارد و جنگ رو به پایان است، گفت گمان نمی‌کند کسی بتواند ادعا کند که برنده شده و اپوزوسیون نیز باید بپذیرد پیروز نشده است.

اظهار نظر استفان دی میستورا با واکنش رئیس کمیته عالی مذاکرات سوریه – گروه عمده مخالف اسد که مورد حمایت ریاض است – روبرو شد که گفت سازمان ملل در ماموریت خود برای میانجیگری در جنگ سوریه شکست خورده و انقلاب همچنان ادامه دارد.

در جنگ داخلی سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می کند و بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جا گذاشته است، روسیه و ایران از دولت بشار اسد حمایت کرده و ایالات متحده و همپیمان آن، از جمله عربستان سعودی، حامی مخالفان میانه‌رو آن بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG