لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

سازمان ملل: دولت سوریه ده‌ها بار از سلاح شیمیایی استفاده کرده است


تنها یک حمله دولت سوریه با سلاح شیمیایی بیش از هشتاد کشته بر جای گذاشته است.
تنها یک حمله دولت سوریه با سلاح شیمیایی بیش از هشتاد کشته بر جای گذاشته است.

بازرسان جنایت جنگی سازمان ملل اعلام کردند دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور دهها بار از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. آخرین نمونه آن در ماه آوریل گذشته و در خان شیخون اتفاق افتاده است.

در گزارش سازمان ملل اعلام شده یک جنگنده سوری تنها با یک بار انداختن بمب شیمیایی حاوی گاز سارین بر سر غیر نظامیان، بیش از هشتاد نفر را کشته است.

در این گزارش همچنین اعلام شده حمله هوایی آمریکا در حلب که به کشته شدن ۳۸ غیر نظامی در یک مسجد منجر شد مصداق جنایت جنگی نیست اما پیش از این حمله اقدامات احتیاطی انجام نشده است.

پیش از این اعلام شده بود بمبهای استفاده شده در خان شیخون حاوی گاز سارین و گاز اعصاب بی بو بوده است. در آن گزارش اما نامی از مسببان این حمله برده نشده بود.

در گزارش سازمان ملل آمده است: «نیروهای دولت به روند استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل مخالفان ادامه دادند. در یکی از مهمترین حملات نیروی هوایی سوریه در منطقه خان شیخون از گاز سارین استفاده کرد که به کشته شدن دهها نفر که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند منجر شد.»

بازرسان جنایت جنگی سازمان ملل برای تهیه این گزارش از شاهدان عینی، تصاویر ماهواره ای و تصاویر پس از بمباران استفاده کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG