لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

سوریه: اسرائیل به پایگاه نظامی ما حمله کرد | ادعای حمله به سایت تولید موشک


سوریه می گوید جت های اسرائیل از دره بقاع واقع در لبنان موشک هایی به سمت پایگاخ نظامی سوریه شلیک کرده است.
سوریه می گوید جت های اسرائیل از دره بقاع واقع در لبنان موشک هایی به سمت پایگاخ نظامی سوریه شلیک کرده است.

ارتش سوریه می گوید هواپیماهای اسرائیلی بامداد پنجشنبه به مواضع این کشور در نزدیکی مصیاف حمله کرده و دو سرباز سوری را کشته و آسیب های دیگری وارد کرده اند.

بیانیه ارتش دولت اسد می گوید نیروهای اسرائیلی از فضای لبنان موشکهای به سمت مصیاف شلیک کرده اند. بیانیه ارتش سوریه هشدار داده است که این گونه عملیات تهاجمی اثرات خطرناک بر امنیت و ثبات منطقه خواهد گذاشت. گفته شده اسرائیل از دره بقاع واقع در لبنان برای حمله به سوریه استفاده کرد.

هنوز اسرائیل این گزارش را تایید نکرده است. گفته شده که ارتش اسرائیل معمولا درباره عملیات نظامی خود خبررسانی نمی کند.

با این حال رسانه رسانه های اسرائیلی جزئیاتی از این عملیات منتشر کرده اند. روزنامه جروزالم پست روز پنجشنبه نوشت پایگاه نظامی مورد حمله اسرائیل، یکی از مراکز تحقیقاتی مرتبط با تولید تسلیحات شیمیایی بود. به نوشته این روزنامه هدف حمله کاروان نظامی سلاح برای گروه حزب الله لبنان بود که به تازگی در نزدیکی مرز اسرائیل فعالیت هایی داشته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است با تایید این حمله گفت هدف یک مرکز تحقیقات علمی در نزدیکی یک انبار موشکهای زمین به زمین بوده است.

از مدتها پیش برخی کارشناسان نسبت به استقرار سایت های تولید موشک توسط ایران در سوریه هشدار داده بودند. هنوز مشخص نیست این پایگاه به تولید موشک های ایرانی مشغول بوده یا خیر.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۶ شهریور پس از ملاقات با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در اورشلیم گفت ایران کارگاه هایی را برای ساخت موشکهای دقیق هدایت شونده در لبنان و سوریه برای هدف قراردادن اسرائیل ایجاد میکند.
روزنامه جروزالم پست همچنین با ژنرال «یاکوف عمیدرور» مشاور پیشین امنیت داخلی اسرائیل گفتگو کرد که او گفته حمله این کشور به پایگاه نظامی سوریه در حماه، احتمالا برای ممانعت از استفاده حزب‌الله لبنان از آن بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG