لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

سازمان ملل: اسد در جنایات جنگی سوریه دست دارد


شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بشار اسد و نزدیکانش در جنایات جنگی در سوریه دست داشته اند.

ناوی پیلای کمیسر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت عمق جنایات و نقض حقوق بشر که از جانب هر دو گروه متخاصم در سوریه صورت گرفته باور نکردنی است، و یک گروه زبده تحقیق این موارد را دقیقاً مستند کرده است: «این گروه انبوهی از شواهد و مدارک گردآوری کرده است. آنها واقعیت ها را پیدا کرده و بر اساس آن نظرشان را به کمیسیون حقوق بشر ارائه داده و گفته اند جنایاتی که روی داده بسیار جدی است؛ جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است. گروه تحقیق به این واقعیت اشاره می کند که بنا به شواهد، بالاترین مقامات دولتی از جمله رئیس دولت مسئولیت این جنایات را برعهده دارند.»

گروه چهارنفره تحقیق سازمان ملل، که اندکی پس از شروع جنگ داخلی در سوریه تحقیق در مورد نقض حقوق بشر را آغاز کرده، پیشتر نیز، هم دولت سوریه و هم مخالفان را به جنایات جنگی متهم کرده بود.
اما این نخستین بار است که فهرستی بلندبالا و محرمانه از افراد مظنون به دست داشتن در جنایات جنگی – شامل بشار اسد – منتشر می شود.

خانم پیلای گفت تا زمانی که مقامات بین المللی یا کشوری برای «تحقیقات موثق»، فهرست مظنونین به جنایت را درخواست نکنند، این فهرست مهر و موم می ماند؛ و در آن زمان احتمالاً برای پیگرد قانونیِ جنایتکاران استفاده خواهد شد.
تحقیق کنندگان که دسترسی به داخل سوریه نداشتند، گزارش خود را با اتکا به بیش از ۲۰۰۰ مصاحبه از طریق تلفن و اسکایپ در مناطق اطراف سوریه تهیه کرده اند.

XS
SM
MD
LG