لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

کنفرانس صلح سوریه ماه ژانویه برگزار می شود


لخضر براهیمی، نماینده سازمان ملل برای صلح در سوریه
لخضر براهیمی، نماینده سازمان ملل برای صلح در سوریه
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده است، مذاکرات صلح بین رژیم سوریه و اوپوزیسیون قرار است برای نخستین بار روز ۲۲ ژانویه در ژنو، در سویس، برگزار شود.

هدف از کنفرانس مشهور به ژنو ۲، این است که با رضایت دو طرف یک دولت انتقالی با قدرت واختیارات کامل اجرایی برقرار شود – هدفی که در قطعنامه کنفرانس بین المللی ژنو در ژوئن ۲۰۱۲ مشخص شده بود. فهرست شرکت کنندگان در کنفرانس ژانویه هنوز قطعی نشده است.

بان کی مون، گفت وشنود پیش رو را «مأموریت امید» نامید و گفت شکست دراستفاده ازفرصت برای پایان دادن به خشونت در سوریه «غیرقابل بخشش» خواهد بود.

مناقشه در مارس ۲۰۱۱ و زمانی آغاز شد که اعتراض های مسالمت آمیز ضد دولتی با رویارویی بی رحمانه بشار اسد رئیس جمهوری روبرو شد. ازآن زمان، بیش از ۱۰۰ هزار سوری کشته شده اند که در میان آنان بیش از ۱۴۰۰ تن قربانی حمله با سلاح های شیمیایی وجود دارد. میلیون ها نفر نیز از خانه هایشان گریخته اند. گزارش ها درباره شکنجه، مرگ از گرسنگی و خشونت جنسی فراوان است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا کوشش های جاری، بویژه از سوی اخضر ابراهیمی، نماینده مخصوص سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، را برای کنارهم نشاندن رژیم سوریه، اوپوزیسیون، و جامعه بین المللی ستود. او دربیانیه ای کنفرانس ۲۲ ژانویه را «بهترین فرصت برای اجرای اعلامیه ژنو و تشکیل نهاد حاکم انتقالی جدیدی از طریق رضایت دوجانبه» نامید.

کری گفت «برای پایان خونریزی و دادن شانسی به مردم سوریه جهت رسیدن به آرمان هایشان، به رهبری جدیدی نیاز است.»

وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد تهدید فزاینده ناشی از افراط گرایی و رزمندگان خارجی مسلم می سازد که کار ایجاد یک دولت انتقالی نمی تواند به تاخیرانداخته شود. اما یادآور شد «هزاران مرد، زن و کودک که امروز در سوریه رنج می کشند نمی توانند برای شنیده شدن فریادهایشان درانتظارجمع شدن ما در ژنو بمانند. رژیم اسد باید به گرسنه نگاه داشتن مردم به عنوان یک سلاح جنگی پایان دهد وبی درنگ رسیدن کمک های انسان دوستانه به جوامع محاصره شده را آغاز کند. در همین حال، جامعه بین المللی باید برای جلب توجه به این مسئله بیشتر تلاش کند و فشار لازم را برای تغییر رفتار رژیم وارد آورد.»
XS
SM
MD
LG