لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۲

سربازان سوریه یک شهر مرزی را تصرف کردند


خبرگزاری سوریه: سربازان کنترل کامل شهر دیرالعطیه را پس از منهدم کردن تمام مخفی گاه های تروریست ها به دست گرفتند

نیروهای سوریه روزپنجشنبه درپی روزها نبرد سنگین که ده ها کشته برجا گذاشت، شهری در نزدیکی مرز لبنان را تصرف کردند.

اسوشیتد پرس به نقل ازفعالان مخالف دولت ورسانه های دولتی می گوید نیروهای بشاراسد برای قطع مسیرهای تدارکاتی شورشیان و متوقف ساختن حرکت رزمندگان، به منطقه کوهستانی قلمون در امتداد مرزحمله کردند. جنگ، هزاران تن سوری را ناچار ساخت به لبنان فرار کنند.

گزارش خبرگزاری سوریه حاکی است سربازان کنترل کامل دیرالعطیه را، درپی منهدم کردن«تمام مخفی گاه های تروریست ها» به دست گرفته اند. دولت سوریه شورشیانی را که برای سرنگون کردن بشاراسد می جنگند، تروریست می نامد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه تأیید کرد نیروهای دولتی تقریباً به طور کامل بر شهر، که نزدیک یک سوم جمعیت آن مسیحی هستند، مسلط شده اند. یکی ازساکنان دیرالعطیه گفت سربازان آنجا را درپی خروج اعضای گروه امارت اسلامی عراق وشامات تصرف کردند.

آنان گفتند در زدو خوردهای دو روز گذشته دربیمارستان اصلی شهر، پنج پزشک و چهار پرستار کشته شده اند.

خبرگزاری سوریه گفت سربازان در دیرالعطیه تعداد زیادی از رزمندگان ازجمله سعودی ها را کشتند و تونل های زیرزمینی کشف کردند.

این نبرد به بسته شدن بزرگراهی که دمشق را به شهر حمص، مرکز یکی ازبزرگترین پالایشگاه های نفت سوریه، ارتباط می دهد منجر شد.

گزارش ها حاکی است نبرد اکنون دراطراف شهر نابک، درجنوب دیرالعطیه، متمرکز است.

روزپنجشنبه همچنین ائتلاف ملی سوریه، که غرب ازآن حمایت می کند، ازدولت سوریه که گفته است درکنفرانس پیشنهادی صلح درژنو شرکت خواهد کرد، انتقاد کرد.

ائتلاف که قصد دارد درکنفرانس حضور یابد، می گوید دولت سوریه نمی خواهد قدرت را رها کند. به گفته این ائتلاف، روشن است که رژیم اسد سعی دارد برجنگ با مردم سرپوش بگذارد، درحالی که وانمود می سازد با جامعه بین المللی همکاری می کند.
XS
SM
MD
LG