لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

بیش از یک میلیون کودک سوری پناهنده هستند


سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۹ نوامبر درباره آسیب های روانشناختی کودکان سوریه، و عدم دسترسی آنان به تحصیل و مدرسه هشدار داد و گفت آنان در نتیجه جنگ و درگیری سه ساله جدا از والدینشان زندگی می کنند.

طبق اطلاعات سازمان ملل متحد، بیش از یک میلیون کودک سوری در آژانس پناهندگان این سازمان به ثبت رسیده‌اند که اغلب در اردوگاه‌های واقع در کشورهای لبنان و اردن به سر می‌برند.

این کودکان با وجودی که از درگیری داخلی در کشورشان گریخته‌اند اما همچنان تحت تاثیر جنگ در معرض آسیب هستند.

آژانس پناهندگان ملل متحد، در گزارشی که به تازگی تحت عنوان‌ ‌«آینده سوریه: کودکان پناهنده در بحران» منتشر ساخته می‌گوید یک میلیون و یکصد هزار کودک را ثبت کرده است که ۷۵ درصدشان زیر ۱۲ سال دارند. این نهاد سازمان‌های کمک کننده بین المللی را به تقویت حمایت های مالی از خانواده‌های پناهنده ترغیب کرد.

گزارش فوق موارد رنج کودکان را در گروه‌های «روانشناسانه، فشارهای عصبی، جدایی، عصبانیت، تنهایی، ازهم پاشیدگی خانوادگی و سواستفاده از کودکان پناهنده به عنوان کارگر» دسته بندی کرده است. این گزارش می گوید نیمی از کودکان سوری امکان رفتن به مدرسه و تحصیل ندارند.

طبق این گزارش کودکانی که ناتوانی جسمی دارند حتی در شرایط دشوارتری هستند.

بسیاری از کودکان، بویژه پسربچه‌ها، مدرسه نمی‌روند زیرا به دلیل مشکلات خانوادگی مجبور به کار هستند. طبق این گزارش از هر ده کودک پناهنده سوری یک کودک مجبور به کار کردن طی ساعات طولانی در شرایط خطرناک هستند از جمله در پروژه های ساختمان سازی.

این گزارش می‌گوید نوزادان نیز در خطر هستند و شناسنامه ندارند. نوزادانی که در سوریه و در خانواده‌هایی که کشورشان را ترک کردند و یا در کمپ‌های پناهندگی در اردن و لبنان متولد شدند، شناسنامه ندارند. مسئولان می گویند این امر در آینده، از جمله هنگام تعیین ملیت، ثبت نام در مدرسه، و یا دریافت خدمات بهداشتی و انساندوستانه مشکل آفرین خواهد شد.

این گزارش همچنین می گوید بسیاری از کودکان بدون هر دو والد و یا فقط با یکی از آنان به سر می برند.

بیش از ۷۰ هزار خانواده پناهنده سوری پدر ندارند و حدود ۴ هزار کودک پناهنده از والدینشان جدا افتاده اند و در اردوگاه‌های پناهندگی سازمان ملل متحد نگاهداری می شوند.
XS
SM
MD
LG