لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

حملات انتحاری در شهر حمص سوریه دستکم ۴۲ کشته بر جای گذاشت


دو حمله انتحاری در شهر حمص سوریه منجر به کشته شدن دستکم ۴۲ نفر از جمله یک افسر ارشد اطلاعاتی شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید روز شنبه ۷ اسفند ماه، دستکم شش مهاجم خود را در نزدیکی مقر اصلی دفتر اطلاعات ارتش در شهر حمص منفجر کردند.

مسوؤلیت این حملات انتحاری را یک گروه منشعب از القاعده موسوم به کمیته یا لشکر آزادیبخش شام به عهده گرفته است. این گروه اعلام کرد پنج تن از شبه نظامیانش موفق شدند با عبور از سد نیروهای امنیتی، به دو محله مهم در حمص حمله کنند.

شهر حمص حدود سه سال است که تحت کنترل کامل نیروهای دولت سوریه بوده است.

رسانه های محلی و مقامات ترکیه گفتند همچنین روز جمعه ۶ اسفند ماه، دو حمله انتحاری در شمال سوریه دستکم ۶۵ کشته بر جای گذاشته که شمار زیادی از آنها غیرنظامی بوده اند. همچنین چندین شبه نظامی مخالف اسد و دو سرباز ارتش ترکیه در این حملات جان خود را از دست دادند.

داعش مسوؤلیت حمله نخست را که در شهر باب رخ داده به عهده گرفته است. خبرگزاری اعماق وابسته به داعش اعلام کرد پیکارجویان این گروه موفق شده اند تا ۸ سرباز ترک و ۶۰ شبه نظامی را بکشند.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند داعش در حالی که که مواضع خود را در شهر الباب از دست داده است، تلاش خواهد کرد با چنین حملاتی توانایی های خود را به شورشیان مخالف اسد و نیز نیروهای ارتش ترکیه ثابت کند.

واکنش ها به حملات در حمص

خبرگزاری رویترز به نقل از بشار جعفری، نماینده دولت بشار اسد در مذاکرات صلح سوریه در ژنو گفت، حمله روز شنبه پیکارجویان و بمبگذارهای انتحاری به دفاتر امنیتی سوریه در حمص پیامی بود که مذاکرات صلح را هدف قرار داده است.

از سوی دیگر، استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز ابراز امیدواری کرد که حملات انتحاری امروز در شهر حمص تأثیری بر مذاکرات جاری صلح سوریه در ژنو نداشته باشد.

آقای دی میستورا که میزبان مذاکرات ژنو است، اضافه کرد «هر زمانی که تلاشی برای حل سیاسی بحران سوریه صورت می گیرد، عده ای به دنبال مخدوش کردن آن تلاش ها می روند.»

دور دیگری از مذاکرات صلح سوریه با حضور نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن از روز پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ در شهر ژنو سوئیس آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG